Sådan har Videnskab.dk løst problemet med Google Analytics

Efter Datatilsynet sendte Google Analytics til hjørne, gik Videnskab.dk i krig med at finde en løsning, der igen kunne lovliggøre brugen af det gratis værktøj. Nu står mediet med en løsning, der gør Analytics GDPR-kompatibelt. Se her, hvordan Videnskab.dk har løst udfordringen.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan Videnskab.dk har løst GDPR-udfordringen ved Google Analytics
717
3:45 min
21. september udløste Datatilsynet en bombe under alle de virksomheder, der benytter sig af Google Analytics.

Tjenesten blev vurderet til ikke at være lovlig i sin rene form.

Selvom vurderingen ikke kom som en kæmpe overraskelse, så udløste den alligevel en stor hovedpine tusindvis af danske selskaber, der til dagligt benytter Google Analytics til at få en detaljeret webanalyse.

Mens nogle har taget alternative værktøjer i brug og nogle kører videre med løsningen på trods af Datatilsynets udmelding, så er der også virksomheder, der har kastet sig ud i arbejdet med at gøre tjenesten lovlig.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S