Lunar-direktør åbner op for fremtidige opkøb trods retssag og kapitalmangel

På trods af et forfejlet opkøb af en norsk bank, er fremtidige opkøb stadig en mulighed for Lunar.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Lunar måtte fredag opgive at opkøbe norske Instabank, efter en udmelding om, at Lunar kke kunne skaffe den nødvendige kapital, hvilket har igangsat et retsligt opgør fra Instabanks side.

Alligevel afviser Lunars direktør Ken Villum ikke muligheden for fremtidige opkøb, skriver Børsen.

"Vi er også et sted i dag, hvor der kommer selskaber til salg på ugebasis, fordi de ikke kan rejse kapital. Der sker meget i markederne. Det skal vi også være opmærksomme på," siger han.

Robert Berg køber ikke Lunars forklaring om, at årsagen udelukkende drejer sig om kapital, og han mistænker, at Lunar blot har fortrudt, og ifølge ham har Lunar ikke fortrydelsesret. Lunar har ifølge mediet ingen kommentarer til sagen.

Lunar-direktøren har afvist disse beskyldninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S