Spotify køber AI-selskab af Fyens Stiftstidende: Scorer millioner

Fyens Stiftstidendes investeringsselskab, FST Growth, foretager nu sin første exit. Det er irske Kinzen, der leverer teknologi til at bekæmpe misinformation, der er blevet solgt til Spotify.

Artikel top billede

Mediet Fyens Stiftstidendes investeringsselskab, FST Growth, gennemfører sit første frasalg af en investering.

Det drejer sig om det irske selskab Kinzen, som bekæmper misinformation.

Kinzen er nemlig blevet solgt til streaming-kæmpen Spotify, som er kendt for musik og podcasts.

FST Growth investerede i Kinzen i sommeren 2020 og tjener nu en tocifret milliongevinst ved salget af sin aktiepost, fremgår det af en pressemeddelelse.

Det konkrete beløb bliver dog ikke afsløret.

Kinzens softwareløsninger bruger AI og databehandling til validering af digitalt indhold på skrift, tale og billeder forud for publicering, og formålet er, at Spotify vil bruge det til blandt andet podcasts for at forebygge skadeligt indhold på platformen.

"Siden vi gik ind i Kinzen i sommeren 2020 er efterspørgslen efter skalérbare, højkvalitetsløsninger til bekæmpelse af den stigende mængde misinformation på de store platforme steget markant og selskabets omsætningsudvikling har længe lignet den i venture-kredse eftertragtede hockeystav," Morten Andersen, administrerende direktør for FST Growth, i meddelelsen.

Kinzen har generelt været nødt til at holde aftalerne med deres kunder hemmelige, men tidligere på året annoncerede Spotify officielt et partnerskab med Kinzen efter en række sager om misinformation i podcasts på platformen, fremgår det af meddelelsen.

Ifølge Reuters er der tale om Joe Rogans podcast og værtens forhold til corona og vacciner.

"FST Growth investerer målrettet i publicistisk medieinnovation, hvor vores vigtigste kriterie er, at alle vores investeringer på den ene eller anden måde adresserer mediebranchens største udfordringer. Når vi samtidig kan sikre et økonomisk afkast som i tilfældet med Kinzen, er vi kommet rigtig langt," siger Morten Andersen, adm. direktør i FST Growth i meddelelsen.

FST Growth blev stiftet i 2018 af Fyens Stiftstidende og Den Fynske Bladfond.

Kinzen er stiftet af Mark Little og Áine Kerr, der begge er uddannede journalister og tidligere udviklede og solgte medieselskabet Storyful til Rupert Murdochs News Corp i 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S