Spotify køber AI-selskab af Fyens Stiftstidende: Scorer millioner

Fyens Stiftstidendes investeringsselskab, FST Growth, foretager nu sin første exit. Det er irske Kinzen, der leverer teknologi til at bekæmpe misinformation, der er blevet solgt til Spotify.

Artikel top billede

Mediet Fyens Stiftstidendes investeringsselskab, FST Growth, gennemfører sit første frasalg af en investering.

Det drejer sig om det irske selskab Kinzen, som bekæmper misinformation.

Kinzen er nemlig blevet solgt til streaming-kæmpen Spotify, som er kendt for musik og podcasts.

FST Growth investerede i Kinzen i sommeren 2020 og tjener nu en tocifret milliongevinst ved salget af sin aktiepost, fremgår det af en pressemeddelelse.

Det konkrete beløb bliver dog ikke afsløret.

Kinzens softwareløsninger bruger AI og databehandling til validering af digitalt indhold på skrift, tale og billeder forud for publicering, og formålet er, at Spotify vil bruge det til blandt andet podcasts for at forebygge skadeligt indhold på platformen.

"Siden vi gik ind i Kinzen i sommeren 2020 er efterspørgslen efter skalérbare, højkvalitetsløsninger til bekæmpelse af den stigende mængde misinformation på de store platforme steget markant og selskabets omsætningsudvikling har længe lignet den i venture-kredse eftertragtede hockeystav," Morten Andersen, administrerende direktør for FST Growth, i meddelelsen.

Kinzen har generelt været nødt til at holde aftalerne med deres kunder hemmelige, men tidligere på året annoncerede Spotify officielt et partnerskab med Kinzen efter en række sager om misinformation i podcasts på platformen, fremgår det af meddelelsen.

Ifølge Reuters er der tale om Joe Rogans podcast og værtens forhold til corona og vacciner.

"FST Growth investerer målrettet i publicistisk medieinnovation, hvor vores vigtigste kriterie er, at alle vores investeringer på den ene eller anden måde adresserer mediebranchens største udfordringer. Når vi samtidig kan sikre et økonomisk afkast som i tilfældet med Kinzen, er vi kommet rigtig langt," siger Morten Andersen, adm. direktør i FST Growth i meddelelsen.

FST Growth blev stiftet i 2018 af Fyens Stiftstidende og Den Fynske Bladfond.

Kinzen er stiftet af Mark Little og Áine Kerr, der begge er uddannede journalister og tidligere udviklede og solgte medieselskabet Storyful til Rupert Murdochs News Corp i 2013.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland