Microsoft ændrer på sine opdateringer i Teams til både Windows, Mac, Android og iOS

Microsoft ændrer måden, som opdateringer installeres på i Teams.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Opdateringer i Microsoft Teams bliver ændret i fremtiden.

Det fremgår af Microsofts roadmap over kommende opdateringer, hvor Microsoft lover at gøre.

”Brugere får en klar og gennemsigtig appopdateringsoplevelse. Brugere behøver kun at godkende en opdatering én gang per app, og den nye version vil træde i kraft problemfrit i alle deres chats, kanaler og møder,” skriver tech-giganten.

Ændringen vil påvirke Teams-brugere på Windows, Mac, Android, iOS og web-versionen.

Microsoft udsteder flere gange i løbet af året opdateringer til kontorprogrammerne som Teams, og det kan være alt fra småting til store sikkerhedspatches, derfor er det vigtigt for organisationer af få opdateret deres brugere.

I de fleste tilfælde vil Microsoft Teams opdatereautomatisk. Ifølge Techradar er systemet designet til at scanne efter nye opdateringer med få timers mellemrum.

Hvis en opdatering af en eller anden grund ikke registreres, er brugeren nødt til at foretage en manual installation.

Historisk set har denne manuelle proces været unødvendigt besværlig og ikke særlig intuitiv, skriver mediet.

Håbet er, at Microsoft med den nye og lidt ukonkrete opdatering vil gøre det intuitivt for brugerne. Og vi finder sandsynligvis snart ud af det, da det bør træde i kraft i slutningen af oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen