Mød Googles helt nye telefoner Pixel 7 og Pixel 7 Pro: Lover vild batteritid på 72 timer

Google er klar med to helt nye Pixel-telefoner, der blandt andet byder på en vild batteritid.

Artikel top billede

Torsdag eftermiddag præsenterede Google de seneste udgaver af selskabets egne Android-telefoner, Pixel 7 og Pixel 7 Pro.

De to telefoner skal tage kampen op med Apples nye iPhone 14-telefoner, og ifølge Google byder de nye telefoner på forbedrede kameraer, en ny hurtigere Tensor G2-chip og bedre batteritid.

Tensor-chippen vil ifølge Google ikke alene sikrere højere hastigheder på telefonen, men også styrke telefonens evner, når det gælder kunstig intelligens.

72 timers batteritid med ny funktion

Telefonerne vil få en ny batteri-spare-funktion kaldet Extreme Battery Saver, og når den er slået til vil telefonen angiveligt kunne levere op til 72 timers batteritid.

Uden den nye funktion slået til lover Google at både Pixel 7 og Pixel 7 Pro vil kunne holde batteri i 24 timer.

Både Pixel 7 og Pixel 7 Pro vil i øvrigt været udstyret med et frontkamera på 10,8 megapixel, der kan optage i 4K med 60 frames i minuttet.

Flagskibsmodellen Pixel 7 Pro excellerer blandt på fotodelen, hvor den er udstyret med ekstra zoom-kamera på 48 megapixels, som tilbyder 5x optisk zoom og 30x digital zoom.

Pixel 7 og Pixel 7 Pro adskiller sig desuden ved at førstnævne får en skærm 6,3 tommer skærm med en opdateringshastighed på 90 hz skærm, mens skærmen breder sig over 6,7 tommer og har desuden 120 hz-skærm.

Som Computerworld tidligere har skrevet ventes det, at begge telefoner for første gang i Pixel-seriens historie også vil blive lanceret i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest