Tidligere Uber-chef dømt for at dække over kæmpe datalæk

En tidligere Uber-sikkerhedschef er blevet dømt for at dække over et databrud.

Artikel top billede

Den tidligere sikkerhedschef for Uber Joe Sullivan blev onsdag dømt for betalinger, som han stille og roligt godkendte til hackere, der forårsagede databrud kørselsfirmaet i 2016.

Han blev fundet skyldig i at forhindre myndighederne i at arbejde med sagen, da han arbejdede for at hemmeligholde bruddet og holde informationer om bruddet fra Federal Trade Commission, som havde undersøgt Ubers privatlivsbeskyttelse.

Det skriver Washington Post.

"Hr. Sullivans eneste fokus – i denne hændelse og gennem hele hans fornemme karriere – har været at sikre sikkerheden af ​​folks personlige data på internettet,” sagde Sullivans advokat David Angeli ifølge mediet.

Dommeren i sagen William H. Orrick satte ikke en dato for domsafsigelsen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job