Fjernvarmeselskabers it-systemer kan ikke håndtere udskudte varmeregninger

Mange danske fjernvarmeselskaber vil sandsynligvis først til foråret have en it-løsning klar, der kan håndtere regeringens ordning til udskydelse af energiregningen

Artikel top billede

Op mod 50 danske fjernvarmeselskabers it-systemer kan ikke håndtere regeringens nye ordning med udskydelse af energiregningen.

Det skriver it-medie Version2.

Ifølge Version2 plyser it-selskabet Softværket, der er leverandør til mange danske fjernvarmeselskaber, i et høringssvar til Energi- og Forsyninsministeriet, at en ny løsning der kan håndtere ordningen først forventes at være klar til foråret.

»Mange af fjernvarmeselskabernes eksisterende IT-løsning vil i dag ikke kunne understøtte indefrysningsordningen. Der forestår en stor udviklingsopgave. Opgaven vil få topprioriteret, men i en situation hvor der i forvejen er mangel på ressourcer, og hvor opgavens karakter betinger inddragelse af nøglepersoner, vil vi ikke kunne forvente, at have en løsning klar pr. 1. januar 2023,” lyder fra selskabet.

Softværket er ejet af i omegnen af 50 danske fjernvarmeselskaber og har ifølge version 42 ansatte.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S