Fejl i Linux-koden kan give permanente skader på din pc-skærm

Koden i ny Linux-kerne 5.19.12 kan ødelægge din computer-skærm.

Artikel top billede

Koden i den nye Linux-kerne kan ødelægge din computer-skærm, og du bør straks gribe ind, hvis du har downloadet den.

Sådan lyder den opsigtsvækkende melding fra Intel-udvikleren og Linux-manden Ville Surjälä i en længere diskussions-tråd i Linux-forummet lore.kernel.org.

For Linux-folkene er det ikke usædvanligt, at udvigelsen af en ny kernel giver lidt bøvl med drivere og lignende, men normalt løses problemerne hurtigt.

Sådan er det imidlertid ikke denne gang med Linux 5.19.12.

Ville Surjälä skriver i tråden, at der er problemer med en komponent, som styrer den såkaldte panel power sequencing til skærmen på computeren.

“Det kan skade LCD-panelet. Jeg anbefaler omgående tilbagerulning og installering af ny og stabil release,” skriver han.

Komponenten kan få skærmbilledet til at flimre i høj hastighed.

I flere tilfælde rapporteres der om, at flimreriet ikke forsvinder efter reboot eller selv om der skiftes til BIOS eller GRUB.

Der er angiveligt især risiko for computere, der kører med Intel GPU.

I hvert fald råder Ville Surjälä til, at man under alle omstændigheder undlader at installere og køre Linux 5.19.12 på computere, der er udstyret med GPU’er fra Intel.

Linux-miljøet har allerede udsendt 5.19.13.

Ifølge Arstechnica er det tidligere sket, at Linux-distrubitioner kan skade hardware.

Det var blandt ande tilfældet med Mandrake 9.2-releasen i 2003, som kunne ødelægge visse CD-ROM-drev, skriver mediet.

Arstechnica anbefaler, at man enten opgraderer eller nedgraderer fra Linux 5.19.12.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job