Fejl i Linux-koden kan give permanente skader på din pc-skærm

Koden i ny Linux-kerne 5.19.12 kan ødelægge din computer-skærm.

Artikel top billede

Koden i den nye Linux-kerne kan ødelægge din computer-skærm, og du bør straks gribe ind, hvis du har downloadet den.

Sådan lyder den opsigtsvækkende melding fra Intel-udvikleren og Linux-manden Ville Surjälä i en længere diskussions-tråd i Linux-forummet lore.kernel.org.

For Linux-folkene er det ikke usædvanligt, at udvigelsen af en ny kernel giver lidt bøvl med drivere og lignende, men normalt løses problemerne hurtigt.

Sådan er det imidlertid ikke denne gang med Linux 5.19.12.

Ville Surjälä skriver i tråden, at der er problemer med en komponent, som styrer den såkaldte panel power sequencing til skærmen på computeren.

“Det kan skade LCD-panelet. Jeg anbefaler omgående tilbagerulning og installering af ny og stabil release,” skriver han.

Komponenten kan få skærmbilledet til at flimre i høj hastighed.

I flere tilfælde rapporteres der om, at flimreriet ikke forsvinder efter reboot eller selv om der skiftes til BIOS eller GRUB.

Der er angiveligt især risiko for computere, der kører med Intel GPU.

I hvert fald råder Ville Surjälä til, at man under alle omstændigheder undlader at installere og køre Linux 5.19.12 på computere, der er udstyret med GPU’er fra Intel.

Linux-miljøet har allerede udsendt 5.19.13.

Ifølge Arstechnica er det tidligere sket, at Linux-distrubitioner kan skade hardware.

Det var blandt ande tilfældet med Mandrake 9.2-releasen i 2003, som kunne ødelægge visse CD-ROM-drev, skriver mediet.

Arstechnica anbefaler, at man enten opgraderer eller nedgraderer fra Linux 5.19.12.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg