Fejl i Linux-koden kan give permanente skader på din pc-skærm

Koden i ny Linux-kerne 5.19.12 kan ødelægge din computer-skærm.

Artikel top billede

Koden i den nye Linux-kerne kan ødelægge din computer-skærm, og du bør straks gribe ind, hvis du har downloadet den.

Sådan lyder den opsigtsvækkende melding fra Intel-udvikleren og Linux-manden Ville Surjälä i en længere diskussions-tråd i Linux-forummet lore.kernel.org.

For Linux-folkene er det ikke usædvanligt, at udvigelsen af en ny kernel giver lidt bøvl med drivere og lignende, men normalt løses problemerne hurtigt.

Sådan er det imidlertid ikke denne gang med Linux 5.19.12.

Ville Surjälä skriver i tråden, at der er problemer med en komponent, som styrer den såkaldte panel power sequencing til skærmen på computeren.

“Det kan skade LCD-panelet. Jeg anbefaler omgående tilbagerulning og installering af ny og stabil release,” skriver han.

Komponenten kan få skærmbilledet til at flimre i høj hastighed.

I flere tilfælde rapporteres der om, at flimreriet ikke forsvinder efter reboot eller selv om der skiftes til BIOS eller GRUB.

Der er angiveligt især risiko for computere, der kører med Intel GPU.

I hvert fald råder Ville Surjälä til, at man under alle omstændigheder undlader at installere og køre Linux 5.19.12 på computere, der er udstyret med GPU’er fra Intel.

Linux-miljøet har allerede udsendt 5.19.13.

Ifølge Arstechnica er det tidligere sket, at Linux-distrubitioner kan skade hardware.

Det var blandt ande tilfældet med Mandrake 9.2-releasen i 2003, som kunne ødelægge visse CD-ROM-drev, skriver mediet.

Arstechnica anbefaler, at man enten opgraderer eller nedgraderer fra Linux 5.19.12.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS