Det globale pc-salg styrtdykker: Mange er begyndt at holde igen med indkøbene

Det globale pc-salg styrtdykker. Salget faldt med 18 procent alene i tredje kvartal som en direkte konsekvens af stigende bekymringer og påholdenhed.

Artikel top billede

Det globale pc-salg falder brat.

Det samlede salg af bærbare og stationære computere faldt med hele 18 procent i årets tredje kvartal, hvor der samlet set blev solgt 69,4 millioner enheder.

Sådan lyder opgørelsen fra analysehuset Canalys, der peger på stigende bekymringer over fremtiden, inflation og stigende renter som nogle af hovedårsagerne.

Hertil kommer, at fyldte varelagre hos en række stor-distributører har stoppet det momemtum, som pc-branchen ellers har haft i de senere år.

Ifølge Canalys tyder alt på, at opbremsningen vil fortsætte langt ind i 2023.

Tilbagegangen er af rekord-størrelse, lyder det fra analysehuset.

“Den hurtige afmatning i efterspørgslen på tværs af alle segmenter er et bekymrende tegn for hele supply chainen,” lyder det fra Canalys.

Ifølge analysehuset rammer tilbagegangen bredt fra giganterne AMD og Intel til mindre producenter af komponenter. Alle nedjusterer for tiden og er begyndt at tilpasse.

“Den overordnede optimisme er falmet i kølvandet på stigende priser overalt,” lyder det.

En stor del af pc-markedet bygger ifølge Canalys på salg til uddannelses-sektoren.

Men ikke mindst denne sektor er for tiden hårdt ramt af spareplaner og lignende, mens den offentlige sektor globalt set istedet kanaliserer penge over mod mere umiddelbare behov.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job