Det globale pc-salg styrtdykker: Mange er begyndt at holde igen med indkøbene

Det globale pc-salg styrtdykker. Salget faldt med 18 procent alene i tredje kvartal som en direkte konsekvens af stigende bekymringer og påholdenhed.

Artikel top billede

Det globale pc-salg falder brat.

Det samlede salg af bærbare og stationære computere faldt med hele 18 procent i årets tredje kvartal, hvor der samlet set blev solgt 69,4 millioner enheder.

Sådan lyder opgørelsen fra analysehuset Canalys, der peger på stigende bekymringer over fremtiden, inflation og stigende renter som nogle af hovedårsagerne.

Hertil kommer, at fyldte varelagre hos en række stor-distributører har stoppet det momemtum, som pc-branchen ellers har haft i de senere år.

Ifølge Canalys tyder alt på, at opbremsningen vil fortsætte langt ind i 2023.

Tilbagegangen er af rekord-størrelse, lyder det fra analysehuset.

“Den hurtige afmatning i efterspørgslen på tværs af alle segmenter er et bekymrende tegn for hele supply chainen,” lyder det fra Canalys.

Ifølge analysehuset rammer tilbagegangen bredt fra giganterne AMD og Intel til mindre producenter af komponenter. Alle nedjusterer for tiden og er begyndt at tilpasse.

“Den overordnede optimisme er falmet i kølvandet på stigende priser overalt,” lyder det.

En stor del af pc-markedet bygger ifølge Canalys på salg til uddannelses-sektoren.

Men ikke mindst denne sektor er for tiden hårdt ramt af spareplaner og lignende, mens den offentlige sektor globalt set istedet kanaliserer penge over mod mere umiddelbare behov.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics