Det globale pc-salg styrtdykker: Mange er begyndt at holde igen med indkøbene

Det globale pc-salg styrtdykker. Salget faldt med 18 procent alene i tredje kvartal som en direkte konsekvens af stigende bekymringer og påholdenhed.

Artikel top billede

Det globale pc-salg falder brat.

Det samlede salg af bærbare og stationære computere faldt med hele 18 procent i årets tredje kvartal, hvor der samlet set blev solgt 69,4 millioner enheder.

Sådan lyder opgørelsen fra analysehuset Canalys, der peger på stigende bekymringer over fremtiden, inflation og stigende renter som nogle af hovedårsagerne.

Hertil kommer, at fyldte varelagre hos en række stor-distributører har stoppet det momemtum, som pc-branchen ellers har haft i de senere år.

Ifølge Canalys tyder alt på, at opbremsningen vil fortsætte langt ind i 2023.

Tilbagegangen er af rekord-størrelse, lyder det fra analysehuset.

“Den hurtige afmatning i efterspørgslen på tværs af alle segmenter er et bekymrende tegn for hele supply chainen,” lyder det fra Canalys.

Ifølge analysehuset rammer tilbagegangen bredt fra giganterne AMD og Intel til mindre producenter af komponenter. Alle nedjusterer for tiden og er begyndt at tilpasse.

“Den overordnede optimisme er falmet i kølvandet på stigende priser overalt,” lyder det.

En stor del af pc-markedet bygger ifølge Canalys på salg til uddannelses-sektoren.

Men ikke mindst denne sektor er for tiden hårdt ramt af spareplaner og lignende, mens den offentlige sektor globalt set istedet kanaliserer penge over mod mere umiddelbare behov.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S