Det globale pc-salg styrtdykker: Mange er begyndt at holde igen med indkøbene

Det globale pc-salg styrtdykker. Salget faldt med 18 procent alene i tredje kvartal som en direkte konsekvens af stigende bekymringer og påholdenhed.

Artikel top billede

Det globale pc-salg falder brat.

Det samlede salg af bærbare og stationære computere faldt med hele 18 procent i årets tredje kvartal, hvor der samlet set blev solgt 69,4 millioner enheder.

Sådan lyder opgørelsen fra analysehuset Canalys, der peger på stigende bekymringer over fremtiden, inflation og stigende renter som nogle af hovedårsagerne.

Hertil kommer, at fyldte varelagre hos en række stor-distributører har stoppet det momemtum, som pc-branchen ellers har haft i de senere år.

Ifølge Canalys tyder alt på, at opbremsningen vil fortsætte langt ind i 2023.

Tilbagegangen er af rekord-størrelse, lyder det fra analysehuset.

“Den hurtige afmatning i efterspørgslen på tværs af alle segmenter er et bekymrende tegn for hele supply chainen,” lyder det fra Canalys.

Ifølge analysehuset rammer tilbagegangen bredt fra giganterne AMD og Intel til mindre producenter af komponenter. Alle nedjusterer for tiden og er begyndt at tilpasse.

“Den overordnede optimisme er falmet i kølvandet på stigende priser overalt,” lyder det.

En stor del af pc-markedet bygger ifølge Canalys på salg til uddannelses-sektoren.

Men ikke mindst denne sektor er for tiden hårdt ramt af spareplaner og lignende, mens den offentlige sektor globalt set istedet kanaliserer penge over mod mere umiddelbare behov.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse