Bog: Thorborgs vej som leder fra tankstationen til Jubii og Dinero

I Martin Thorborgs ”Min vej som leder” får man – foruden en masse anekdoter –serieiværksætterens overvejelser om, hvordan man udvikler sig som leder ved blandt andet at erkende fejl og lære af dem.

Artikel top billede

Martin Thorborg er oprindelig kendt som medstifter af Jubii, der siden blev solgt til Lycos Europe for et på papiret meget stort beløb i Lycos-aktier. Desværre blev aktierne kort efter nærmest værdiløse.

Men det tog ikke modet fra Thorborg, der efterfølgende bl.a. stiftede den succesfulde ERP-service Dinero, som siden blev afhændet til Visma – med et mere fordelagtigt økonomisk resultat – og hvor han stadig er administrerende direktør.

Martin Thorborg har gennem årene gjort sig bemærket som flittig debattør og foredragsholder, og han har tidligere skrevet en bog om sit iværksætterliv samt bogen ”Fra led til leder.”

Nu udkommer Min vej som leder, der tager tråden op fra de to forrige og handler om præcis dét, titlen angiver: Nemlig at udvikle sig som leder.

Her følger man forfatteren fra hans første job på en tankstation under en chef, der nogle gange var god og inspirerende, andre gange opfarende, kolerisk og urimelig.

Denne og andre oplevelser er omdrejningspunkter for forfatterens betragtninger om, hvordan man udvikler sig som leder på godt og ondt.

Herunder også om, hvordan den hastige vækst hos bl.a. Jubii udfordrede hans egne ideer om, hvordan man agerer som topchef i en situation, hvor man med lidt for hurtige beslutninger risikerer at træde egne mellemledere over tæerne og undergrave deres indsats, planer og troværdighed.

Martin Thorborg er – hvilket man vil vide, hvis man følger ham på sociale medier eller andetsteds – en udpræget praktiker, der arbejder ud fra en filosofi om, at des mere man beskæftiger sig med ledelse, des bedre bliver man.

Han erkender åbent, at det kan lyde en smule banalt. Men metoden har ikke desto mindre givet afkast. Blandt andet i form af imponerende vækst og tårnhøj medarbejdertilfreds hos Dinero.

Martin Thorborg fortæller også, hvordan han som nybagt medlem af en VL-gruppe frygtede, at de andre topchefer med deres flotte titler, MBA-diplomer og langt flere ansatte hurtigt ville gennemskue, at han ikke for alvor havde noget at byde ind med.

Men blev glædeligt overrasket, da det med tiden viste sig, at det udprægede iværksættergen kombineret med en praktisk orienteret trial and error-tilgang til ledelsesdisciplinen kunne yde et værdifuldt supplement til de mere teoretisk funderede modeller, som VL-fællerne lagde til grund for deres arbejde og karriere.

Min vej som leder er skrevet – som det hedder – ”i samarbejde med” foredragsholderen Anders Gisselmann og er letlæst, underholdende og inspirerende.

Først og fremmest er den dog i udpræget grad Martin Thorborg om Martin Thorborg, hvilket man afhængig af temperament vil holde af eller ej.

Den er samtidig en opmuntrende påmindelse om, at man kan komme langt med viljen til at rejse sig op, når man falder – samt ved at erkende og lære af sine fejl. Samt med en smule held.

Titel: Min vej som leder
Forfatter: Martin Thorborg

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos