Bog: Thorborgs vej som leder fra tankstationen til Jubii og Dinero

I Martin Thorborgs ”Min vej som leder” får man – foruden en masse anekdoter –serieiværksætterens overvejelser om, hvordan man udvikler sig som leder ved blandt andet at erkende fejl og lære af dem.

Artikel top billede

Martin Thorborg er oprindelig kendt som medstifter af Jubii, der siden blev solgt til Lycos Europe for et på papiret meget stort beløb i Lycos-aktier. Desværre blev aktierne kort efter nærmest værdiløse.

Men det tog ikke modet fra Thorborg, der efterfølgende bl.a. stiftede den succesfulde ERP-service Dinero, som siden blev afhændet til Visma – med et mere fordelagtigt økonomisk resultat – og hvor han stadig er administrerende direktør.

Martin Thorborg har gennem årene gjort sig bemærket som flittig debattør og foredragsholder, og han har tidligere skrevet en bog om sit iværksætterliv samt bogen ”Fra led til leder.”

Nu udkommer Min vej som leder, der tager tråden op fra de to forrige og handler om præcis dét, titlen angiver: Nemlig at udvikle sig som leder.

Her følger man forfatteren fra hans første job på en tankstation under en chef, der nogle gange var god og inspirerende, andre gange opfarende, kolerisk og urimelig.

Denne og andre oplevelser er omdrejningspunkter for forfatterens betragtninger om, hvordan man udvikler sig som leder på godt og ondt.

Herunder også om, hvordan den hastige vækst hos bl.a. Jubii udfordrede hans egne ideer om, hvordan man agerer som topchef i en situation, hvor man med lidt for hurtige beslutninger risikerer at træde egne mellemledere over tæerne og undergrave deres indsats, planer og troværdighed.

Martin Thorborg er – hvilket man vil vide, hvis man følger ham på sociale medier eller andetsteds – en udpræget praktiker, der arbejder ud fra en filosofi om, at des mere man beskæftiger sig med ledelse, des bedre bliver man.

Han erkender åbent, at det kan lyde en smule banalt. Men metoden har ikke desto mindre givet afkast. Blandt andet i form af imponerende vækst og tårnhøj medarbejdertilfreds hos Dinero.

Martin Thorborg fortæller også, hvordan han som nybagt medlem af en VL-gruppe frygtede, at de andre topchefer med deres flotte titler, MBA-diplomer og langt flere ansatte hurtigt ville gennemskue, at han ikke for alvor havde noget at byde ind med.

Men blev glædeligt overrasket, da det med tiden viste sig, at det udprægede iværksættergen kombineret med en praktisk orienteret trial and error-tilgang til ledelsesdisciplinen kunne yde et værdifuldt supplement til de mere teoretisk funderede modeller, som VL-fællerne lagde til grund for deres arbejde og karriere.

Min vej som leder er skrevet – som det hedder – ”i samarbejde med” foredragsholderen Anders Gisselmann og er letlæst, underholdende og inspirerende.

Først og fremmest er den dog i udpræget grad Martin Thorborg om Martin Thorborg, hvilket man afhængig af temperament vil holde af eller ej.

Den er samtidig en opmuntrende påmindelse om, at man kan komme langt med viljen til at rejse sig op, når man falder – samt ved at erkende og lære af sine fejl. Samt med en smule held.

Titel: Min vej som leder
Forfatter: Martin Thorborg

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)