Ny bogserie gør det lettere at spejle sig i lederens konkrete dilemmaer

Serien Ledelseshverdage kobler tung teori med letlæselig indsigt i, hvordan man håndterer nogle af de helt konkrete dilemmaer, som ledere skal bakse med hver dag.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet - Bevidsthedens brugsværdi i forandringsledelse lægger sig titelmæssigt tæt op ad blandt andet den meget populære ”Jytte fra marketing er desværre gået for i dag.”

Men det er ikke desto mindre to vidt forskellige bøger. For titlen afspejler, at man i bogen får den fiktive hovedpersons personlige og subjektive oplevelse af et slidsomt og komplekst forløb.

Den fortæller historien om, hvordan hovedpersonen Grethe – der er HR-chef i en finanskoncern – hurtigt må indse, at hendes stort anlagte forandringsprojekt helt uventet mødes med stor modstand.

Samt hvordan hun bl.a. gennem en række konfrontationer og dialoger med kolleger og ansatte alligevel kommer sig over mavepusteren og når i mål, dog på en anden måde end ventet.

Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet er en atypisk ledelsesbog i den forstand, at den ganske vist bygger på såvel et tungt teoretisk grundlag samt på helt konkrete cases, som forfatterne Søren Willert og Signe Groth-Brodersen har kendskab til.

Men i stedet for at vælte talrige modeller og teorier i hovedet på læseren, søger den i stedet at sætte teori og udfordringer ind i en konkret og personliggjort kontekst, som andre ledere må formodes at kunne spejle sig i.

Det gør det tunge stof langt mere tilgængeligt, ligesom bogen med sine godt 130 sider er forbilledligt meget kortere og dermed lettere at fordøje end de ofte kilotunge mursten, som fagforlagene – i god, angelsaksisk tradition! – har tendens til at udgive.

Bogen er samtidig den første i en serie med titlen ”Ledelseshverdage,” og planen er ifølge forlaget Content Publishing at udgive cirka to nye titler om året i serien.

De vil alle have det til fælles at de benytter den fortællende kontekst til at gøre konkrete problemstillinger – i dette tilfælde gennemførelse af et forandringsprojekt – nærværende for læseren.

Forfatterne er desuden fagredaktører på serien, og bogen må således forventes at afspejle de kommende titler ganske godt. Tilsvarende er det målet med de kommende titler også at holde sig indenfor en længde på 100 sider (plus/minus det løse).

Forlaget har desuden udgivet en guide til bogserien, der enten kan købes fysisk eller læses gratis på dette link.

Titel: Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet - Bevidsthedens brugsværdi i forandringsledelse
Forfattere: Søren Willert og Signe Groth-Brodersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job