Ny bogserie gør det lettere at spejle sig i lederens konkrete dilemmaer

Serien Ledelseshverdage kobler tung teori med letlæselig indsigt i, hvordan man håndterer nogle af de helt konkrete dilemmaer, som ledere skal bakse med hver dag.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet - Bevidsthedens brugsværdi i forandringsledelse lægger sig titelmæssigt tæt op ad blandt andet den meget populære ”Jytte fra marketing er desværre gået for i dag.”

Men det er ikke desto mindre to vidt forskellige bøger. For titlen afspejler, at man i bogen får den fiktive hovedpersons personlige og subjektive oplevelse af et slidsomt og komplekst forløb.

Den fortæller historien om, hvordan hovedpersonen Grethe – der er HR-chef i en finanskoncern – hurtigt må indse, at hendes stort anlagte forandringsprojekt helt uventet mødes med stor modstand.

Samt hvordan hun bl.a. gennem en række konfrontationer og dialoger med kolleger og ansatte alligevel kommer sig over mavepusteren og når i mål, dog på en anden måde end ventet.

Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet er en atypisk ledelsesbog i den forstand, at den ganske vist bygger på såvel et tungt teoretisk grundlag samt på helt konkrete cases, som forfatterne Søren Willert og Signe Groth-Brodersen har kendskab til.

Men i stedet for at vælte talrige modeller og teorier i hovedet på læseren, søger den i stedet at sætte teori og udfordringer ind i en konkret og personliggjort kontekst, som andre ledere må formodes at kunne spejle sig i.

Det gør det tunge stof langt mere tilgængeligt, ligesom bogen med sine godt 130 sider er forbilledligt meget kortere og dermed lettere at fordøje end de ofte kilotunge mursten, som fagforlagene – i god, angelsaksisk tradition! – har tendens til at udgive.

Bogen er samtidig den første i en serie med titlen ”Ledelseshverdage,” og planen er ifølge forlaget Content Publishing at udgive cirka to nye titler om året i serien.

De vil alle have det til fælles at de benytter den fortællende kontekst til at gøre konkrete problemstillinger – i dette tilfælde gennemførelse af et forandringsprojekt – nærværende for læseren.

Forfatterne er desuden fagredaktører på serien, og bogen må således forventes at afspejle de kommende titler ganske godt. Tilsvarende er det målet med de kommende titler også at holde sig indenfor en længde på 100 sider (plus/minus det løse).

Forlaget har desuden udgivet en guide til bogserien, der enten kan købes fysisk eller læses gratis på dette link.

Titel: Grethe lagde en plan, men så skete der noget helt andet - Bevidsthedens brugsværdi i forandringsledelse
Forfattere: Søren Willert og Signe Groth-Brodersen

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S