Nye regler for dataoverførsler på trapperne: Her er hvad du skal nå inden for de kommende 74 dage

74 dage er der nu tilbage inden de danske - og resten af Europas - virksomheder, organisationer og institutioner skal have de nye Standard Contractual Clauses implementeret. Ellers er det slut med den lovlige overførsel til lande som USA. Se her, hvad din virksomhed skal have på plads inden skæringsdatoen 27. december.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her de ting, der skal være styr på i en hver virksomhed i EU inden 27. december i år.
802
4:15 min
Nu er sandet i timeglasset snart løbet helt ud for de gamle standardaftaler, og nye og opdaterede Standard Contractual Clauses (SCC'er) træder lige om lidt endeligt i kraft.

Skæringsdatoen hedder 27. december 2022, og med de nye SCC'er kommer en del nye krav, som danske virksomheder og organisationer skal have på plads inden denne dato.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect