Skydes i gang i dag: Ny MitID-løsning udrulles til 340.000 danske organisationer

I dag begynder udrulningen MitID Erhverv. I den kommende tid vil 35.000 organisationer hver uge modtage en invitation til løsningen.

Artikel top billede

Udrulningen af erhvervsløsningen til MitID, MitID Erhverv, er netop begyndt i dag.

Den nye løsning kommer til at erstatte NemID med medarbejdersignatur for virksomheder, foreninger og offentlige myndigheder.

Løsningen henvender sig således til organisationer med ansatte eller medlemmer, der har brug for at få adgang til Digital Post for selskabet, indberette barsel eller foretage digitale underskrift på vegne af organisationen.

“Med MitID Erhverv bliver det mere fleksibelt for medarbejderne, når de skal logge på. Med MitID Erhverv får medarbejdere og foreningsmedlemmer bl.a. mulighed for at benytte den samme MitID app, som de bruger privat, til deres erhvervsidentitet,” oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

35.000 invitationer om ugen

Udrulningen kommer til at ske løbende.

MitID oplyser, at 35.000 virksomheder og foreninger hver uge vil blive inviteret til at løsningen.

Større virksomheder vil ifølge Digitaliseringsstyrelsen skulle vente til 2023 med overgangen til MitID Erhverv, men det ventes, at alle virksomheder med op til brugere af NemID med medarbejdersignatur vil være inviteret inden nytår.

I alt skal 340.000 virksomheder, foreninger og myndigheder migreres fra den gamle NemID-løsning med medarbejdersignatur til MitID Erhverv, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo