Skydes i gang i dag: Ny MitID-løsning udrulles til 340.000 danske organisationer

I dag begynder udrulningen MitID Erhverv. I den kommende tid vil 35.000 organisationer hver uge modtage en invitation til løsningen.

Artikel top billede

Udrulningen af erhvervsløsningen til MitID, MitID Erhverv, er netop begyndt i dag.

Den nye løsning kommer til at erstatte NemID med medarbejdersignatur for virksomheder, foreninger og offentlige myndigheder.

Løsningen henvender sig således til organisationer med ansatte eller medlemmer, der har brug for at få adgang til Digital Post for selskabet, indberette barsel eller foretage digitale underskrift på vegne af organisationen.

“Med MitID Erhverv bliver det mere fleksibelt for medarbejderne, når de skal logge på. Med MitID Erhverv får medarbejdere og foreningsmedlemmer bl.a. mulighed for at benytte den samme MitID app, som de bruger privat, til deres erhvervsidentitet,” oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

35.000 invitationer om ugen

Udrulningen kommer til at ske løbende.

MitID oplyser, at 35.000 virksomheder og foreninger hver uge vil blive inviteret til at løsningen.

Større virksomheder vil ifølge Digitaliseringsstyrelsen skulle vente til 2023 med overgangen til MitID Erhverv, men det ventes, at alle virksomheder med op til brugere af NemID med medarbejdersignatur vil være inviteret inden nytår.

I alt skal 340.000 virksomheder, foreninger og myndigheder migreres fra den gamle NemID-løsning med medarbejdersignatur til MitID Erhverv, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS