Skydes i gang i dag: Ny MitID-løsning udrulles til 340.000 danske organisationer

I dag begynder udrulningen MitID Erhverv. I den kommende tid vil 35.000 organisationer hver uge modtage en invitation til løsningen.

Artikel top billede

Udrulningen af erhvervsløsningen til MitID, MitID Erhverv, er netop begyndt i dag.

Den nye løsning kommer til at erstatte NemID med medarbejdersignatur for virksomheder, foreninger og offentlige myndigheder.

Løsningen henvender sig således til organisationer med ansatte eller medlemmer, der har brug for at få adgang til Digital Post for selskabet, indberette barsel eller foretage digitale underskrift på vegne af organisationen.

“Med MitID Erhverv bliver det mere fleksibelt for medarbejderne, når de skal logge på. Med MitID Erhverv får medarbejdere og foreningsmedlemmer bl.a. mulighed for at benytte den samme MitID app, som de bruger privat, til deres erhvervsidentitet,” oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

35.000 invitationer om ugen

Udrulningen kommer til at ske løbende.

MitID oplyser, at 35.000 virksomheder og foreninger hver uge vil blive inviteret til at løsningen.

Større virksomheder vil ifølge Digitaliseringsstyrelsen skulle vente til 2023 med overgangen til MitID Erhverv, men det ventes, at alle virksomheder med op til brugere af NemID med medarbejdersignatur vil være inviteret inden nytår.

I alt skal 340.000 virksomheder, foreninger og myndigheder migreres fra den gamle NemID-løsning med medarbejdersignatur til MitID Erhverv, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S