Globeteam vinder aftale på 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal

Det danske it-konsulenthus Globeteam har underskrevet aftale med Danmarks Miljøportal.

Artikel top billede

(Foto: PR/Globeteam / PressConnect)

Danske Globeteam har sikret sit navn i en rammeaftale til en værdi af 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal.

Rammeaftalen kører de næste fem år, hvor Septima og Testhuset er udvalgt som underleverandører.

Det skriver Danmarks Miljøportal i en udsendt meddelelse.

Med aftalen vil Globeteam blandt andet udvikle, drifte og supporte Danmarks Miljøportal i forhold til organisationens cloud first- og Microsoft Azure-strategi.

På nuværende tidspunkt består Danmarks Miljøportals systemportefølje af 25 systemer.

I alt vil 20 konsulenter blive tilknyttet samarbejdet om at udvikle Danmarks Miljøportals it-systemer - et antal der kan udvides helt op til 60 konsulenter.

Mange kvalificerede tilbud

Sekretariatsleder i Danmarks Miljøportal Nils Høgsted forklarer i meddelelsen, at udbuddet af opgaven har været et tæt kapløb mellem markedets dygtigste konsulenthuse.

Rammeaftalen har været i åbent EU-udbud med bistand fra Kammeradvokaten, og der har ifølge Nils Høgsted været "mange meget kvalificerede tilbud fra meget kompetente leverandører."

"Men Globeteam afgav det tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet vurderet i forhold til tildelingskriteriet," udtaler han.

Han fortæller videre, at Danmarks Miljøportal på det seneste været i en rivende udvikling og løbende er blevet tildelt flere og flere opgaver både i regi af Innovationsfonden, EU og den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

"Den nye rammeaftale sikrer, at vi kan levere på de nye opgaver, eksempelvis indenfor IoT, cirkulær databank og understøttelse af den grønne omstilling i Danmark og internationalt," lyder det fra Nils Høgsted.

Danmarks Miljøportal har 100.000 brugere, fem millioner besøgende årligt og mere end syv TB data ind og ud af systemet om måneden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks