Globeteam vinder aftale på 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal

Det danske it-konsulenthus Globeteam har underskrevet aftale med Danmarks Miljøportal.

Artikel top billede

(Foto: PR/Globeteam / PressConnect)

Danske Globeteam har sikret sit navn i en rammeaftale til en værdi af 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal.

Rammeaftalen kører de næste fem år, hvor Septima og Testhuset er udvalgt som underleverandører.

Det skriver Danmarks Miljøportal i en udsendt meddelelse.

Med aftalen vil Globeteam blandt andet udvikle, drifte og supporte Danmarks Miljøportal i forhold til organisationens cloud first- og Microsoft Azure-strategi.

På nuværende tidspunkt består Danmarks Miljøportals systemportefølje af 25 systemer.

I alt vil 20 konsulenter blive tilknyttet samarbejdet om at udvikle Danmarks Miljøportals it-systemer - et antal der kan udvides helt op til 60 konsulenter.

Mange kvalificerede tilbud

Sekretariatsleder i Danmarks Miljøportal Nils Høgsted forklarer i meddelelsen, at udbuddet af opgaven har været et tæt kapløb mellem markedets dygtigste konsulenthuse.

Rammeaftalen har været i åbent EU-udbud med bistand fra Kammeradvokaten, og der har ifølge Nils Høgsted været "mange meget kvalificerede tilbud fra meget kompetente leverandører."

"Men Globeteam afgav det tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet vurderet i forhold til tildelingskriteriet," udtaler han.

Han fortæller videre, at Danmarks Miljøportal på det seneste været i en rivende udvikling og løbende er blevet tildelt flere og flere opgaver både i regi af Innovationsfonden, EU og den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

"Den nye rammeaftale sikrer, at vi kan levere på de nye opgaver, eksempelvis indenfor IoT, cirkulær databank og understøttelse af den grønne omstilling i Danmark og internationalt," lyder det fra Nils Høgsted.

Danmarks Miljøportal har 100.000 brugere, fem millioner besøgende årligt og mere end syv TB data ind og ud af systemet om måneden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job