Globeteam vinder aftale på 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal

Det danske it-konsulenthus Globeteam har underskrevet aftale med Danmarks Miljøportal.

Artikel top billede

(Foto: PR/Globeteam / PressConnect)

Danske Globeteam har sikret sit navn i en rammeaftale til en værdi af 200 millioner kroner med Danmarks Miljøportal.

Rammeaftalen kører de næste fem år, hvor Septima og Testhuset er udvalgt som underleverandører.

Det skriver Danmarks Miljøportal i en udsendt meddelelse.

Med aftalen vil Globeteam blandt andet udvikle, drifte og supporte Danmarks Miljøportal i forhold til organisationens cloud first- og Microsoft Azure-strategi.

På nuværende tidspunkt består Danmarks Miljøportals systemportefølje af 25 systemer.

I alt vil 20 konsulenter blive tilknyttet samarbejdet om at udvikle Danmarks Miljøportals it-systemer - et antal der kan udvides helt op til 60 konsulenter.

Mange kvalificerede tilbud

Sekretariatsleder i Danmarks Miljøportal Nils Høgsted forklarer i meddelelsen, at udbuddet af opgaven har været et tæt kapløb mellem markedets dygtigste konsulenthuse.

Rammeaftalen har været i åbent EU-udbud med bistand fra Kammeradvokaten, og der har ifølge Nils Høgsted været "mange meget kvalificerede tilbud fra meget kompetente leverandører."

"Men Globeteam afgav det tilbud med det bedste forhold mellem pris og kvalitet vurderet i forhold til tildelingskriteriet," udtaler han.

Han fortæller videre, at Danmarks Miljøportal på det seneste været i en rivende udvikling og løbende er blevet tildelt flere og flere opgaver både i regi af Innovationsfonden, EU og den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

"Den nye rammeaftale sikrer, at vi kan levere på de nye opgaver, eksempelvis indenfor IoT, cirkulær databank og understøttelse af den grønne omstilling i Danmark og internationalt," lyder det fra Nils Høgsted.

Danmarks Miljøportal har 100.000 brugere, fem millioner besøgende årligt og mere end syv TB data ind og ud af systemet om måneden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S