Morgen-briefing: André Rogaczewski drømmer om en samlingsregering / Twitter genovervejer livstidskarantæner / Meny klar med online-satsning: Åbner digital vinhandel

André Rogaczewski drømmer om en samlingsregering. Meny klar med online-satsning: Åbner digital vinhandel. Ransomware-angreb i sundhedssektoren har ofte store konsekvenser, og i dag er det 39 år siden, at det første kommercielle opkald via mobilnettet blev gennemført.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen folkens

Det er i dag lille-fredag, og i dag er det Jacob Wittorff, der med et par hårde tramp på kickstarteren får liv i din nyhedsdag.

Så lyn trygt læderjakken op og tag et fast greb om gashåndtaget, fordi i dagens morgen-briefing lægger vi ud med en historie om det forstående valg og den efterfølgende regeringsdannelse.

Her drømmer mange danske erhvervsfolk om mindre polarisering og drama. I stedet ønsker de stabilitet og handlekraft.

André Rogaczewski drømmer om en samlingsregering

En af de erhvervsfolk, der drømmer om en stabil beslutningsdygtig og ikke mindst bredt forankret regeringer er Netcompany-stifteren André Rogaczewsk.

Det skriver Berlingske.

André Rogaczewski bruger begrebet en samlingsregering, der blev brugt under besættelsen, hvor alle de betydningsfulde danske partier fandt sammen.

“En samlingsregering – ja, det er det ord, man må bruge – kan agere hurtigt, når det gælder taktiske beslutninger. Den repræsenterer hovedparten af danskerne, og regeringens medlemmer er tæt på hinanden. Husk, vi er i krig,” siger Netcompany-stifteren til Berlingske.

Twitter genovervejer livstidskarantæner

Det sociale medier Twitter, der står til at blive opkøbt af verdens rigeste person Elon Musk, vil nu genoverveje sin politik om at give brugere livstidskarantæner.

Det skriver Financial Times.

Elon Musk har tidligere fortalt, at hvis han overtager platformen, vil han erstatte livstidskarantæner med tidsbegrænsede suspenderinger af brugerne

Financial Timens skriver dog, at det er tvivlsomt, at en ændring af karantænetreglerne vil betyde, at platformens mest berømte person med permanent karantæne, Donald Trump, vil få et comeback. Men man vil dog undersøge om folk, der har begået mindre forseelser har fået en uproportional hård straf.

Meny klar med online-satsning: Åbner digital vinhandel

Supermarkedskæden Meny, der er en del af Dagrofa-koncernen, går nu ind på markedet for dagligvarehandel på nettet. Det oplyser Dagrofa i en pressemeddelelse.

Meny har dog valgt at satse på en niche frem for at vælte alle hylderne ud på hjemmesiden.

Supermarkedskæden forsøger derfor med satsningen Meny Vin at få en bid af markedet for online vinsalg, og allerede i løbet af denne måde vil Menu begynde at teste løsningen, som efterfølgende skal udrulles på landsplan.

"Lanceringen af Menys e-handelsplatform er en vigtig brik på en offensiv rejse mod de bedste digitale kundeoplevelser i Meny og Dagrofa. Jeg ser frem til, at vi snart for alvor kan begynde at se resultaterne af de nye digitale tiltag, vi arbejder på," siger koncernchef for Dagrofa, Tomas Pietrangeli ifølge en pressemedddelelse.

Ransomware-angreb i sundhedssektoren har ofte store konsekvenser

Hver fjerde organisation fra sundhedssektoren, der rammes af ransomware, bliver tvunget til at stoppe driften helt.

Det fremgår af en undersøgelse, som it-sikkerhedsfirmaet Trend Mivro har gennemført.

Undersøgelsen, der er foretaget blandt 2.958 beslutningstagere fra 26 forskellige lande, viser desuden, at 57 procent af de adspurgte fra sundhedsorganisationer oplyser, at de har været ramt af ransomware i løbet af det seneste år.

“Driftsstop kan true patienternes liv. Sundhedsorganisationerne er derfor nødt til at forbedre deres evner til at opdage og reagere på cybertrusler og at dele de nødvendige oplysninger med samarbejdspartnere og leverandører for at sikre forsyningskæderne bedre,” siger Christian Beck, landechef for Trend Micro i Danmark, ifølge en pressemeddelelse.

I dag for 39 år siden: Det første kommercielle mobilopkald bliver gennemført

Den 13. oktober 1983 bliver det første kommercielle opkald via et amerikansk mobilnetværk gennemført.

Opkaldet blev foretaget af Bob Barnett, der var topchef for teleselskabet Ameritech, mens han sad i sin bil uden for stadionet Soldier Field i Chicago, hvor NFL-holdet Chicago Bears, til dagligt spiller.

I den anden ende af linjen var det Graham Bells barnebarn, som tog opkaldet fra en telefon i Tyskland

Du kan se en optagelse af opkaldet lige her.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S