TDC Net låner 830 millioner kroner i banken til kæmpe-satsning

Den danske telegigant låner et stort beløb af NIB for at finansiere en yderligere udrulning af fibernet til flere danskere.

Artikel top billede

TDC Net låner 830 millioner kroner af banken NIB.

Det sker med henblik på finansiering af virksomhedens udrulning af fibernet i perioden 2022-2024.

Det skriver NIB i en pressemeddelelse.

TDC Net, der i dag leverer fibernet til mere end en halv million adresser i Danmark, har et mål om, at virksomheden skal levere fiber til en million adresser inden for en årrække.

Det er ikke yderligere specificeret inden for hvor mange år.

Formålet med investeringerne skal ifølge TDC Net resultere i en fremtidssikring af den digitale infrastruktur.

”Danmark er et af de førende lande i verden inden for digital infrastruktur, og for at fastholde denne position kræver det fortsat investering i fibernet. Med vores nye låneaftale sikrer vi yderligere kapital til at investere og forbinde Danmark med fremtidens højhastighedsbredbånd,” siger Henrik Hjortshøj-Nielsen, chef for Treasury and Investor Relations i TDC Net.

NIB er en international finansiel institution, der er ejet af otte medlemslande: Danmark, Estland, Finland, Island, Letland, Litauen, Norge og Sverige. Banken finansierer private og offentlige investeringsprojekter i og uden for medlemslandene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S