Google, Amazon og Meta under beskydning for skjult lobbyarbejde i EU

Amazon, Alphabet og Meta finansierede en ekstern lobbygruppe, der skulle påvirke en større europæisk teknologilov, men undlod at afsløre forbindelserne. Sådan lyder en anklage, indgivet af medlemmer af Europa-Parlamentet.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

De tre tech-giganter Amazon, Alphabet og Meta bliver beskyldt for at have finansieret en ekstern lobbygruppe, der skulle påvirke de to store tech-love Digital Markets Act og Digital Services Act i EU, uden at have oplyst om forbindelserne.

Sådan lyder en anklage, indgivet af tre medlemmer af Europa-Parlamentet.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge anklagen brød tech-giganterne gennemsigtighedsreglerne for lobbyisme og undlod at opføre deres medlemmer korrekt. De bliver mere konkret anklaget for at have udøvet lobbyarbejde under dække af en gruppe, der repræsenterede små og mellemstore virksomheder.

Gruppen gik under navnet Connected Commerce Council, hvor altså Google, Amazon og Meta skulle have været repræsenteret.

Hvis det viser sig, at de har brudt sig mod gennemsigtighedsreglerne, vil de tre medlemmer af Europa-Parlamentet have tilbagekaldt virksomhedernes adgang til lobbyvirksomhed i EU.

I en erklæring nægter Amazon at arbejde med Connected Commerce Council om europæiske spørgsmål, selvom det har indgået et samarbejde med gruppen i USA.

Google sagde i mellemtiden, at dets arbejde med rådet "er klart og gennemsigtigt opført på vores erklæring."

Meta har endnu ikke reagerede på anklage, skriver Bloomberg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S