Google, Amazon og Meta under beskydning for skjult lobbyarbejde i EU

Amazon, Alphabet og Meta finansierede en ekstern lobbygruppe, der skulle påvirke en større europæisk teknologilov, men undlod at afsløre forbindelserne. Sådan lyder en anklage, indgivet af medlemmer af Europa-Parlamentet.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

De tre tech-giganter Amazon, Alphabet og Meta bliver beskyldt for at have finansieret en ekstern lobbygruppe, der skulle påvirke de to store tech-love Digital Markets Act og Digital Services Act i EU, uden at have oplyst om forbindelserne.

Sådan lyder en anklage, indgivet af tre medlemmer af Europa-Parlamentet.

Det skriver Bloomberg.

Ifølge anklagen brød tech-giganterne gennemsigtighedsreglerne for lobbyisme og undlod at opføre deres medlemmer korrekt. De bliver mere konkret anklaget for at have udøvet lobbyarbejde under dække af en gruppe, der repræsenterede små og mellemstore virksomheder.

Gruppen gik under navnet Connected Commerce Council, hvor altså Google, Amazon og Meta skulle have været repræsenteret.

Hvis det viser sig, at de har brudt sig mod gennemsigtighedsreglerne, vil de tre medlemmer af Europa-Parlamentet have tilbagekaldt virksomhedernes adgang til lobbyvirksomhed i EU.

I en erklæring nægter Amazon at arbejde med Connected Commerce Council om europæiske spørgsmål, selvom det har indgået et samarbejde med gruppen i USA.

Google sagde i mellemtiden, at dets arbejde med rådet "er klart og gennemsigtigt opført på vores erklæring."

Meta har endnu ikke reagerede på anklage, skriver Bloomberg.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos