Efter blot tre timers test i felten: Microsoft-briller giver soldater hovedpine og kvalme

Microsoft HoloLens, et produkt som den amerikanske hær har indgået en gigantisk milliardaftale om, giver soldaterne hovedpine, kvalme og "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Amerikanske soldater får hovedpine og kvalme af at have Microsoft-brillerne HoloLens på.

Det skriver Bloomberg og Business Insider baseret på en felttest.

Ifølge et resume fra Pentagon led flere soldater "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Mere end 80 procent af de testede, der oplevede ubehag, havde symptomer efter at have brugt brillerne i mindre end tre timer ved at bruge den tilpassede version af Microsofts HoloLens-briller, oplyser Nickolas Guertin, direktør for Operation Test and Evaluation, i et resumé til embedsmænd i hæren og forsvarsministeriet, skriver medierne.

Derudover fremgår det af resumeet, at systemet stadig har mange fejl i væsentlige funktioner.

Problemerne er fundet i tests tilbage i maj og juni, fremgår i en rapport i denne måned.

"Enhederne ville have slået os ihjel," udtaler en testperson om den nuværende situation vedrørende Microsofts-enheden til militæret, i et uddrag af en hærrapport dikteret til Insider.

Microsoft-brillerne fejlede fire uf af seks evalueringer i demonstrationen.

Microsofts talsmand Frank X. Shaw henviste spørgsmål til den amerikanske hær, skriver medierne.

"De nye resultater indikerer, at programmet opnåede succes i de fleste af hærens evalueringskriterier,"

"Men resultaterne identificerede også områder, hvor IVAS kom til kort og har brug for yderligere forbedringer, som hæren vil tage fat på," lyder det fra brigadegeneral Christopher D. Schneider i en erklæring til Business Insider.

Den amerikanske hær har indgået en aftale på 21,9 milliarder dollar med Microsoft om køb af HoloLens – det svarer i skrivende stund til 167 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S