Efter blot tre timers test i felten: Microsoft-briller giver soldater hovedpine og kvalme

Microsoft HoloLens, et produkt som den amerikanske hær har indgået en gigantisk milliardaftale om, giver soldaterne hovedpine, kvalme og "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Amerikanske soldater får hovedpine og kvalme af at have Microsoft-brillerne HoloLens på.

Det skriver Bloomberg og Business Insider baseret på en felttest.

Ifølge et resume fra Pentagon led flere soldater "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Mere end 80 procent af de testede, der oplevede ubehag, havde symptomer efter at have brugt brillerne i mindre end tre timer ved at bruge den tilpassede version af Microsofts HoloLens-briller, oplyser Nickolas Guertin, direktør for Operation Test and Evaluation, i et resumé til embedsmænd i hæren og forsvarsministeriet, skriver medierne.

Derudover fremgår det af resumeet, at systemet stadig har mange fejl i væsentlige funktioner.

Problemerne er fundet i tests tilbage i maj og juni, fremgår i en rapport i denne måned.

"Enhederne ville have slået os ihjel," udtaler en testperson om den nuværende situation vedrørende Microsofts-enheden til militæret, i et uddrag af en hærrapport dikteret til Insider.

Microsoft-brillerne fejlede fire uf af seks evalueringer i demonstrationen.

Microsofts talsmand Frank X. Shaw henviste spørgsmål til den amerikanske hær, skriver medierne.

"De nye resultater indikerer, at programmet opnåede succes i de fleste af hærens evalueringskriterier,"

"Men resultaterne identificerede også områder, hvor IVAS kom til kort og har brug for yderligere forbedringer, som hæren vil tage fat på," lyder det fra brigadegeneral Christopher D. Schneider i en erklæring til Business Insider.

Den amerikanske hær har indgået en aftale på 21,9 milliarder dollar med Microsoft om køb af HoloLens – det svarer i skrivende stund til 167 milliarder kroner.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S