Efter blot tre timers test i felten: Microsoft-briller giver soldater hovedpine og kvalme

Microsoft HoloLens, et produkt som den amerikanske hær har indgået en gigantisk milliardaftale om, giver soldaterne hovedpine, kvalme og "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Amerikanske soldater får hovedpine og kvalme af at have Microsoft-brillerne HoloLens på.

Det skriver Bloomberg og Business Insider baseret på en felttest.

Ifølge et resume fra Pentagon led flere soldater "missionspåvirkende fysiske svækkelser".

Mere end 80 procent af de testede, der oplevede ubehag, havde symptomer efter at have brugt brillerne i mindre end tre timer ved at bruge den tilpassede version af Microsofts HoloLens-briller, oplyser Nickolas Guertin, direktør for Operation Test and Evaluation, i et resumé til embedsmænd i hæren og forsvarsministeriet, skriver medierne.

Derudover fremgår det af resumeet, at systemet stadig har mange fejl i væsentlige funktioner.

Problemerne er fundet i tests tilbage i maj og juni, fremgår i en rapport i denne måned.

"Enhederne ville have slået os ihjel," udtaler en testperson om den nuværende situation vedrørende Microsofts-enheden til militæret, i et uddrag af en hærrapport dikteret til Insider.

Microsoft-brillerne fejlede fire uf af seks evalueringer i demonstrationen.

Microsofts talsmand Frank X. Shaw henviste spørgsmål til den amerikanske hær, skriver medierne.

"De nye resultater indikerer, at programmet opnåede succes i de fleste af hærens evalueringskriterier,"

"Men resultaterne identificerede også områder, hvor IVAS kom til kort og har brug for yderligere forbedringer, som hæren vil tage fat på," lyder det fra brigadegeneral Christopher D. Schneider i en erklæring til Business Insider.

Den amerikanske hær har indgået en aftale på 21,9 milliarder dollar med Microsoft om køb af HoloLens – det svarer i skrivende stund til 167 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse