Kunder flygter fra streaming-tjenester i Storbritannien

Antallet af britiske hjem, der har mindst ét streaming-abonnement, er faldet med knap en million siden årets begyndelse. Det sker i kølvandet på stigende priser på husholdningen og inflation.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

De stigende omkostninger har ført til at mange briter har skåret ned på omkostningerne til hjemmeholdningen.

Det samlede antal britiske hjem, der har mindst ét ​​betalt streamingabonnement, er faldet med 937.000 mellem januar og september.

Det skriver The Guardian.

Ifølge en direktør fra Kanta Worldpanel, der står bag analysen af de britiske streaming-tal, sker opsiges de mange abonnementer for at spare penge.

Lidt over 16 millioner britiske hjem betaler nu for mindst ét video-streamingabonnement, mens mere end fem millioner britiske hjem har de tre mest populære tjenester – Netflix, Prime Video og Disney+.

De tre koster, skriver The Guardian, omkring 300 pund årligt, hvilket svarer til lidt over 2.500 kroner.

Netflix, der i november vil lancere et nyt og billigere reklamebåret abonnement i 12 lande, er et af de store streaming-selskaber, der har været udfordret i den seneste tid.

Tidligere på året meddelte selskabet, at det for første gang i 10 år mistede brugere og som konsekvens måtte fyre medarbejdere.

Her lød det, at Netflix havde tabt 200.000 brugere.

I Storbritannien tegnede Netflix sig for næsten en fjerdedel af alle britiske husstande, der ændrede eller skrottede deres streamingtjeneste i tredje kvartal, hvor 45 procent af dem faldt helt ud af det betalte streamingmarked.

Mens antallet af britiske husstande med streamingtjenester fortsætter med at falde, fortsætter antallet af samlede abonnementer dog med at stige - det gennemsnitlige hjem har 2,5 tjenester, lyder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S