Kunder flygter fra streaming-tjenester i Storbritannien

Antallet af britiske hjem, der har mindst ét streaming-abonnement, er faldet med knap en million siden årets begyndelse. Det sker i kølvandet på stigende priser på husholdningen og inflation.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

De stigende omkostninger har ført til at mange briter har skåret ned på omkostningerne til hjemmeholdningen.

Det samlede antal britiske hjem, der har mindst ét ​​betalt streamingabonnement, er faldet med 937.000 mellem januar og september.

Det skriver The Guardian.

Ifølge en direktør fra Kanta Worldpanel, der står bag analysen af de britiske streaming-tal, sker opsiges de mange abonnementer for at spare penge.

Lidt over 16 millioner britiske hjem betaler nu for mindst ét video-streamingabonnement, mens mere end fem millioner britiske hjem har de tre mest populære tjenester – Netflix, Prime Video og Disney+.

De tre koster, skriver The Guardian, omkring 300 pund årligt, hvilket svarer til lidt over 2.500 kroner.

Netflix, der i november vil lancere et nyt og billigere reklamebåret abonnement i 12 lande, er et af de store streaming-selskaber, der har været udfordret i den seneste tid.

Tidligere på året meddelte selskabet, at det for første gang i 10 år mistede brugere og som konsekvens måtte fyre medarbejdere.

Her lød det, at Netflix havde tabt 200.000 brugere.

I Storbritannien tegnede Netflix sig for næsten en fjerdedel af alle britiske husstande, der ændrede eller skrottede deres streamingtjeneste i tredje kvartal, hvor 45 procent af dem faldt helt ud af det betalte streamingmarked.

Mens antallet af britiske husstande med streamingtjenester fortsætter med at falde, fortsætter antallet af samlede abonnementer dog med at stige - det gennemsnitlige hjem har 2,5 tjenester, lyder det.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S