Netflixdrama om kannibalistisk seriemorder med visse frihedsgrader

“Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” er et suverænt krimidrama, men får også kritik for undertiden at smøre lovligt tykt på.

Artikel top billede

Da en ung mand blev bortført i 1991 – men undslap og tilkaldte politiet – fik ordensmagten lidt af en overraskelse, da de trængte ind i bortførerens lejlighed og anholdt beboeren.

Hos 31-årige Jeffrey Dahmer fandt de en del menneskelige kropsdele i køleskab og fryser, heriblandt fire afskårne hoveder. Det stod hurtigt klart, at man nærmest ved et tilfælde var snublet over en seriemorder.

Historien om Jeffrey Dahmer rummer alle de elementer, som gør film og bøger om blodig kriminalitet populære og en hel del mere.

Dahmer nøjedes ikke med at tage livet af mindst 17 unge mænd, men fortærede dem også helt eller delvist. Han fastholdt desuden frem til sin død i 1994, at han ikke var sindssyg.

I disse uger er Netflix-serien ”Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” ikke overraskende blevet noget af streamingtjenestens mest populære indhold.

Den dramatiske produktion benytter sig udelukkende af skuespillere og gør sig store anstrengelser for at give seerne et indblik i hovedpersonens besynderlige psyke.

”Dahmer” er en grundlæggende fascinerende serie, der på fin vis kombinerer den dramatiske fortælling om et svært forstyrret menneske og hans gerninger med potentielt myndighedssvigt med visse racistiske undertoner.

For ifølge seriens skildring var politiet ikke tilstrækkeligt opmærksomme på at efterforske, hvor et stigende antal bortkomne og primært sorte mænd egentlig blev af.

Ligesom man angiveligt også overså andre signaler, som – hvis man havde taget dem mere alvorligt – muligvis havde gjort det muligt at pågribe Dahmer tidligere og forebygge uskyldige menneskers død.

Omvendt har serien også fået kritik for netop at overspille racekortet, for at tage sig lidt for mange kunstneriske friheder samt for at gøre visse omstændigheder og begivenheder omkring Dahmer mere dramatiske, end de faktisk var.

Desuden har flere familier til hans ofre ytret utilfredshed med, at producenterne har undladt at tage kontakt for at høre deres opfattelse af forløbet.

Hvilket man så måske kan have i baghovedet, når man sætter sig til rette med et lunt tæppe og popcorn for at se den i øvrigt velspillede historie om en af nyere tids mest mærkværdige og grusomme amerikanske seriemordere.

Se traileren til serien her.

Titel: Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story / Kan streames på Netflix

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank