"Det er en befrielse at være fri for ’the corporate life’ og de strategiske diskussioner"

"Lysten til at etablere mit eget har vokset i mig i længere tid, men jeg skullet tage tilløb til det. Det er en befrielse at være fri for ’the corporate life’, al politikken og de strategiske diskussioner frem og tilbage."

Artikel top billede

(Foto: PR/Steen Gyldendal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tidligere digitaliseringschef hos Telia og Satair, Christian Agger fortæller om at springe ud som selvstændig
450
2:15 min
I næsten 20 år har jeg arbejdet for nogle af de største virksomheder. Jeg har arbejdet med digital transformation hos Microsoft, Coca Cola, Satair, TDC og Telia.

Nu har jeg valgt at etablere mit eget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job