Morgen-briefing: Der er alt for meget Instagram i dansk politik, mener Sass Larsen / Chipkrisen er ved at være et overstået kapitel / Sårbarheder i open source vokser kraftigt

Morgen-briefing: Der er alt for meget Instagram i dansk politik, mener Sass Larsen / Chipkrisen er ved at være et overstået kapitel / Sårbarheder i open source vokser kraftigt / Texas sagsøger Google for at opsamle biometriske data om millioner af borgere / Amazon sagsøges for over syv milliarder i Storbritannien

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så nåede vi frem til fredag, og her så ugens sidste skud morgenbriefing fra Computerworld udvalgt af Niels Veileborg. Redaktionen ønsker alle en god arbejdsdag og en god weekend, når I når så langt.

Der er alt for meget Instagram i dansk politik, mener Sass Larsen

Henrik Sass Larsen, der har en lang karriere i dansk politik bag sig som folketingsmedlem og minister, er rystet over, hvor meget sociale medier fylder for politikerne i dag.

“Jeg er faktisk ret rystet over, hvor meget det fylder, at folk skal på Instagram. Man er jo sat til at passe på Danmark, når man får magten, og så skal man også gøre sig umage. Det nytter ikke, at man kun har som formål at være på Instagram, eller hvad man nu er. Det er ret ligegyldigt,” siger Henrik Sass Larsen til Børsen.

Sass Larsen stoppede i Folketinget i 2019 og er nu direktør i Kapitalfonds-brancheforeningen Aktive Ejere.

Chipkrisen er ved at være et overstået kapitel

Ifølge en rapport fra markedsanalysefirmaet Susquehanna var der i september de første tydelige tegn på, at ventetiderne på leverancer af chips for alvor er på vej ned. Det skriver ComputerSweden.

Ifølge rapporten er den globale chipkrise et overstået kapitel, når leveringstiderne er nede på 10-14 uger, og flere markedssegmenter nærmer sig dette punkt.

Sårbarheder i open source vokser kraftigt

Sårbarheder i open source vokser kraftigt, og den største risiko knytter sig til brugen af forældede Java-versioner.

Sådan lyder konklusionen i en ny rapport fra Sonatype med titlen State of the Software Supply Chain, skriver ComputerSweden.

Ifølge rapporten kunne 96 procent af sårbarhederne været undgået hvis udviklerne havde brugt de nyeste versioner af Java.

Texas sagsøger Google for at opsamle biometriske data om millioner af borgere

Texas sagsøger Google for at opsamle biometriske data om millioner af borgere uden at have fået tilstrækkelig tilladelse til det, skriver Reuters.

Texas har i årtier lovmæssigt beskyttet borgerne mod opsamling af biometriske data uden en meget specifik tilladelse, og det har Google set stort på, mener justitsministeriet i Texas.

Data skal være indsamlet via Google Photos, Google Assistant og Nest Hub Max.

Google siger, at selskabet vil tage kampen op i retten, og at brugerne af Googles services har haft mulighed for at slukke for indsamlingen af biometriske data.

Amazon sagsøges for over syv milliarder i Storbritannien

Amazon sagsøges i Storbritannien for at favorisere egne produkter og risikerer en bøde på 900 millioner britiske pund svarende til godt syv milliarder danske kroner. Det skriver Reuters.

Ifølge anklagen har Amazon brugt hemmelige algoritmer, som favoriserede egne produkter, i den såkaldte Buy Box-funktion på Amazons website.

Amazon afviser anklagerne som grundløse.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS