Her er de fire bedste browsere til privacy på Windows-pc’er

Der er efterhånden mange browsere derude, men hvilken er bedst? Her er fire bud på de bedste browsere til privatliv.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Edge, Google Chrome og Mozilla Firefox, Opera og så videre. Mulighederne er mange, når det kommer til browsermarkedet.

I de seneste år er privacy, data og reklamer blevet voksende temaer i forhold til valg af browser.

Derfor har mediet Onmsft udarbejdet listen over de bedste browsere til privacy på Windows-enheden.

Tor Browser

Tor Browser er set som et lyspunkt inde for privacy. Browseren gør brug af en teknologi, der kaldes onion routing – en måde til online kommunikation, hvor din trafik er indkapslet i lag af kryptering, hvilket gør det supersvært at finde ud af, hvad brugere foretager sig via vedkommendes trafik.
Browseren har tre primære fordele inden for privacy:

  1. Det blokerer alle trackere, så du kan undgå tredjepartsannoncer.

  2. På grund af dens anonymitet og privatlivspraksis gør det det vanskeligt for annoncevirksomheder at fingeraftrykke din enhed.

  3. Det forhindrer din internetudbyder og andre eksterne instanser i at snuse efter det, du ser på. I stedet kan de kun se, at du bruger Tor-browseren.
Tor Browseren åbner med Duckduckgo indstillet som standard-søgemaskine.

Brave

En af de nyere aktører på browser-markedet er Brave, som er en open source-browser med fokus på privacy.

Browseren fjerner de annoncetrackere, der kører voldsomt i traditionelle browsere, hvilket naturligvis gør den hurtigere og mere privatlivsorienteret.

Brave er skabt af Brendan Eich, skaberen af ​​Javascript og medstifter af Mozilla Foundation.

Vivaldi

Muligvis den mindst kendte på liste er browseren Vivaldi.

Vivaldi er udviklet af Vivaldi Technologies, et firma grundlagt af skaberne af Opera-browseren.

Vivaldi tilbyder personaliseringsfunktioner, så brugere kan vælge, hvordan man vil konfigurere sin browser.

Det er ikke alt. Vivaldi giver også indbyggede værktøjer som Vivaldi Mail og Vivaldi Translate, som gør, at man til disse funktioner ikke behøver at bruge tredjepartsværktøjer.

Mozilla Firefox

Nok den mest benyttede på listen finder vi Firefox, som har været i gamet siden 2004, som er en gratis, open source-browser udviklet af Mozilla Foundation.

Den er stadig et stykke under Chrome, Edge og Safari i forhold til brugertal, men en masse privacy-features får Onmsft til at vælge denne browser på listen over dem.

  • Fjerner web-trackere.
  • Fingeraftryksblokering.
  • Tredjeparts cookieblokering.
  • Advarsler om angrebne websteder.
  • Hurtigere søgeresultater.
  • Autofyld og produktivitetsfunktioner.
  • Automatiske opdateringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS