40.000 aarhusianere risikerede sort skærm - nu indgår stor antenneforening aftale med YouSee

Efter en bitter strid med Stofa har den aarhusianske antenneforening AFAA nu indgået en aftale med Yousee, der betyder, at tusindvis af aarhusianere er sikret, at der fra 1. december er tv-signal i anetennestikket.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

En tvist mellem tv- og internetselskabet Stofa, der er en del af Norslys-koncernen, og den aarhusiansk antenneforening AFAA, har skabt frygt for, at 40.000 borgere i Aarhus risikerede at stå uden tv-signal per 1. december.

Men nu melder YouSee sig på banen. Selskabet meddeler nu, at det skal være med til at levere tv- og streaming-løsninger til op mod 90.000 aarhusianske husstande.

Antenneforeningen AFAA har lanceret sit eget selskab Vios, og det har således nu valgt YouSee som partner på tv og streaming-området

”Vi har igennem lang tid haft en rigtig god dialog med YouSee og er glade for endelig at kunne offentliggøre vores samarbejde, som kan rydde enhver bekymring for sort skærm af vejen hos vores mange medlemmer,” siger Michael Jakobsen, administrerende direktør i Vios.

Gratis flow-tv i en måned

Aftalen betyder, at i alt 90.000 husstand i Aarhus fra 1. december vil få leveret YouSees grundpakke gratis gennem deres antennestik frem til årsskiftet.

Herefter skal de beslutte, om de vil fortsætte med en traditionel tv-pakke eller eventuelt vil foretrække YouSees streamingtilbud, YouSee Play.

Benyttede 44 år gammel forkøbsret

Konflikten mellem AFAA og Stofa opstod, da foreningen som følge af en voldsgiftsag besluttede at aktivere en 44 år gammel forkøbsret til at købe nettet i og omkring Aarhus.

Det betyder, at antenneforeninger per 1. december selv får råderet over nettet og frit vælge samarbejdspartnere.

Da AFAA og Stofa ikke kunne nå til enighed om en aftale, fik det den konsekvens, at Stofa mandag opsagde 40.000 kunder i Aarhus.

Vios har samtidig selv investeret opgradering af coax-internetforbindelser, hvilket betyder, at selskabet per 1. december også vil være i stand til levere internethastigheder på 1200 mbit/s til kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job