40.000 aarhusianere risikerede sort skærm - nu indgår stor antenneforening aftale med YouSee

Efter en bitter strid med Stofa har den aarhusianske antenneforening AFAA nu indgået en aftale med Yousee, der betyder, at tusindvis af aarhusianere er sikret, at der fra 1. december er tv-signal i anetennestikket.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

En tvist mellem tv- og internetselskabet Stofa, der er en del af Norslys-koncernen, og den aarhusiansk antenneforening AFAA, har skabt frygt for, at 40.000 borgere i Aarhus risikerede at stå uden tv-signal per 1. december.

Men nu melder YouSee sig på banen. Selskabet meddeler nu, at det skal være med til at levere tv- og streaming-løsninger til op mod 90.000 aarhusianske husstande.

Antenneforeningen AFAA har lanceret sit eget selskab Vios, og det har således nu valgt YouSee som partner på tv og streaming-området

”Vi har igennem lang tid haft en rigtig god dialog med YouSee og er glade for endelig at kunne offentliggøre vores samarbejde, som kan rydde enhver bekymring for sort skærm af vejen hos vores mange medlemmer,” siger Michael Jakobsen, administrerende direktør i Vios.

Gratis flow-tv i en måned

Aftalen betyder, at i alt 90.000 husstand i Aarhus fra 1. december vil få leveret YouSees grundpakke gratis gennem deres antennestik frem til årsskiftet.

Herefter skal de beslutte, om de vil fortsætte med en traditionel tv-pakke eller eventuelt vil foretrække YouSees streamingtilbud, YouSee Play.

Benyttede 44 år gammel forkøbsret

Konflikten mellem AFAA og Stofa opstod, da foreningen som følge af en voldsgiftsag besluttede at aktivere en 44 år gammel forkøbsret til at købe nettet i og omkring Aarhus.

Det betyder, at antenneforeninger per 1. december selv får råderet over nettet og frit vælge samarbejdspartnere.

Da AFAA og Stofa ikke kunne nå til enighed om en aftale, fik det den konsekvens, at Stofa mandag opsagde 40.000 kunder i Aarhus.

Vios har samtidig selv investeret opgradering af coax-internetforbindelser, hvilket betyder, at selskabet per 1. december også vil være i stand til levere internethastigheder på 1200 mbit/s til kunderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job