Kapitalfonden bag Twoday har milliarder klar til opkøb: "Der er ingen begrænsning i forhold til kapital"

Interview: Ejeren bag det nye Twoday, der er bygget på toppen af Vismas tidligere konsulentforretning, råder over værdier for omkring en billion kroner. Og der er stort set ubegrænset midler klar til at accelerere vækstambitioner med Twoday.

Artikel top billede

Christoffer Sjøqvist, senior managing director hos kapitalfonden CVC Capital Partners.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder en af verdens største kapitalfonde sig til sin investering i Twoday
688
3:30 min
En af verdens største pengetanke, CVC Capital Partners med værdier for omkring en billion kroner, har lagt et par af sine mange milliarder i opkøbet af Vismas konsulentforretning, som 25. oktober er blevet til Twoday.

På det danske marked har CVC blandt andet i dag ejerandele i Stark Group og Omada. Og tidligere har kapitalfonden ejet 22 procent af PostDanmark, kørt Matas på børsen og ejet Dansk Trælast.

Nu er det så Twoday, der midt i krisetider skal føre til at solidt afkast for kapitalfonden, der er en af de største i verden.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job