Kapitalfonden bag Twoday har milliarder klar til opkøb: "Der er ingen begrænsning i forhold til kapital"

Interview: Ejeren bag det nye Twoday, der er bygget på toppen af Vismas tidligere konsulentforretning, råder over værdier for omkring en billion kroner. Og der er stort set ubegrænset midler klar til at accelerere vækstambitioner med Twoday.

Artikel top billede

Christoffer Sjøqvist, senior managing director hos kapitalfonden CVC Capital Partners.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder en af verdens største kapitalfonde sig til sin investering i Twoday
688
3:30 min
En af verdens største pengetanke, CVC Capital Partners med værdier for omkring en billion kroner, har lagt et par af sine mange milliarder i opkøbet af Vismas konsulentforretning, som 25. oktober er blevet til Twoday.

På det danske marked har CVC blandt andet i dag ejerandele i Stark Group og Omada. Og tidligere har kapitalfonden ejet 22 procent af PostDanmark, kørt Matas på børsen og ejet Dansk Trælast.

Nu er det så Twoday, der midt i krisetider skal føre til at solidt afkast for kapitalfonden, der er en af de største i verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS