Kapitalfonden bag Twoday har milliarder klar til opkøb: "Der er ingen begrænsning i forhold til kapital"

Interview: Ejeren bag det nye Twoday, der er bygget på toppen af Vismas tidligere konsulentforretning, råder over værdier for omkring en billion kroner. Og der er stort set ubegrænset midler klar til at accelerere vækstambitioner med Twoday.

Artikel top billede

Christoffer Sjøqvist, senior managing director hos kapitalfonden CVC Capital Partners.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder en af verdens største kapitalfonde sig til sin investering i Twoday
688
3:30 min
En af verdens største pengetanke, CVC Capital Partners med værdier for omkring en billion kroner, har lagt et par af sine mange milliarder i opkøbet af Vismas konsulentforretning, som 25. oktober er blevet til Twoday.

På det danske marked har CVC blandt andet i dag ejerandele i Stark Group og Omada. Og tidligere har kapitalfonden ejet 22 procent af PostDanmark, kørt Matas på børsen og ejet Dansk Trælast.

Nu er det så Twoday, der midt i krisetider skal føre til at solidt afkast for kapitalfonden, der er en af de største i verden.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS