Kapitalfonden bag Twoday har milliarder klar til opkøb: "Der er ingen begrænsning i forhold til kapital"

Interview: Ejeren bag det nye Twoday, der er bygget på toppen af Vismas tidligere konsulentforretning, råder over værdier for omkring en billion kroner. Og der er stort set ubegrænset midler klar til at accelerere vækstambitioner med Twoday.

Artikel top billede

Christoffer Sjøqvist, senior managing director hos kapitalfonden CVC Capital Partners.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder en af verdens største kapitalfonde sig til sin investering i Twoday
688
3:30 min
En af verdens største pengetanke, CVC Capital Partners med værdier for omkring en billion kroner, har lagt et par af sine mange milliarder i opkøbet af Vismas konsulentforretning, som 25. oktober er blevet til Twoday.

På det danske marked har CVC blandt andet i dag ejerandele i Stark Group og Omada. Og tidligere har kapitalfonden ejet 22 procent af PostDanmark, kørt Matas på børsen og ejet Dansk Trælast.

Nu er det så Twoday, der midt i krisetider skal føre til at solidt afkast for kapitalfonden, der er en af de største i verden.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen