Kapitalfonden bag Twoday har milliarder klar til opkøb: "Der er ingen begrænsning i forhold til kapital"

Interview: Ejeren bag det nye Twoday, der er bygget på toppen af Vismas tidligere konsulentforretning, råder over værdier for omkring en billion kroner. Og der er stort set ubegrænset midler klar til at accelerere vækstambitioner med Twoday.

Artikel top billede

Christoffer Sjøqvist, senior managing director hos kapitalfonden CVC Capital Partners.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder en af verdens største kapitalfonde sig til sin investering i Twoday
688
3:30 min
En af verdens største pengetanke, CVC Capital Partners med værdier for omkring en billion kroner, har lagt et par af sine mange milliarder i opkøbet af Vismas konsulentforretning, som 25. oktober er blevet til Twoday.

På det danske marked har CVC blandt andet i dag ejerandele i Stark Group og Omada. Og tidligere har kapitalfonden ejet 22 procent af PostDanmark, kørt Matas på børsen og ejet Dansk Trælast.

Nu er det så Twoday, der midt i krisetider skal føre til at solidt afkast for kapitalfonden, der er en af de største i verden.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S