Streaming: Ny serie baseret på William Gibson-roman lægger stærkt ud

The Peripheral på Amazon Prime er vildt opfindsom, enormt flot og med fremragende skuespillere i hovedrollerne.

Artikel top billede

Der er umiddelbart lagt i kakkelovnen til et kedsommeligt socialrealistisk plot, når serier introducerer en støvet amerikansk lilleby, hvor de eneste adspredelser er at drikke øl, spille computer og gå i hundene.

Er hovedpersonerne desuden udstyret med en alvorligt syg mor og kroniske lommesmerter, så skriver manuskriptet næsten sig selv. Men ikke i den helt nye serie ”The Peripheral.”

Flynne – fremragende spillet af Chloë Grace Moretz – arbejder i en 3D-printshop, mens hendes bror Burton (Jack Reynor) bruger dagen på VR-spil i sin trailer et sted i den nære fremtid. Og de er ganske rigtigt konstant på hælene.

Men allerede første afsnit introducerer et hyperavanceret VR-headset, som kaster Flynne ind i en 2099-version af London, hvor ansigtsløse cyborgs, skruppelløse skurke og stinkende rige oligarker dominerer.

Hurtigt insisterer denne fremtidsversion også på at blande sig ganske konkret i Flynnes og Burtons kedsommelige liv, og det vil spolere fornøjelsen at røbe meget mere her.

”The Peripheral” er opfindsom, fascinerende, undertiden ret voldelig og tegner virkelig lovende. De første to frigivne afsnit scorer fuldt fortjent en flot IMDb-rating på 8,5.

Serien bygger på en bog af William Gibson og er skabt af Lisa Joy og Jonathan Nolan, der også står bag Westworld. I sin vekslen mellem en semirealistisk verden i nær fremtid og technocentrisk sci-fi har ”The Peripheral” da også visse Westworld-vibes.

Men den gør sig helt oplagt større anstrengelser for ikke at forvirre seeren unødigt, ligesom dens hovedpersoner er mere troværdige og langt nemmere at relatere til. Samtidig er den vanvittigt flot produceret, og der er god grund til at glæde sig til de kommende afsnit.

Se traileren til The Peripheral her.

Titel: The Peripheral sæson 1 (aktuelt er to afsnit frigivet)

Kan streames på Amazon Prime

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos