Apple lapper nuldags-sårbarhed i iPhones og iPads

Årets niende nuldags-sårbarhed i Apple-produkter er rettet. Det anbefales at opdatere hurtigst muligt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

I sin seneste sikkerhedsopdatering, som blev frigivet mandag i denne uge har Apple nu rettet den niende nuldags-sårbarhed, som er set brugt i angreb mod iPhones siden starten af 2022.

I dag, tirsdag, afslørede Apple så, at selskabet er opmærksomme på rapporter, der siger at denne sikkerhedsbrist "kan være blevet aktivt udnyttet."

Det skriver BleepingComputer.

Fejlen kunne ved udnyttelse i et angreb have resulteret i datakorruption, programnedbrud eller kodekørsel på grund af udefinerede eller uventede resultater.

Den komplette liste over berørte enheder inkluderer iPhone 8 og nyere modeller, alle modeller af iPad Pro, iPad Airs 3. generation og nyere modeller, iPad 5. generationen og nyere modeller, og iPad minis 5. generation og nyere modeller.

Selvom denne nul-dages fejl højst sandsynligt kun blev brugt i meget målrettede angreb, anbefales det kraftigt at installere dagens sikkerhedsopdateringer for at blokere ethvert angrebsforsøg, lyder det fra teknologi-producenten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S