Nu indfører AWS også ansættelsesstop

AWS indfører et ansættelsesstop, der rammer dele af forretningen, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

AWS har indført et fuldt stop for nye ansættelses i dele af forretningen. Det erfarer New York Post.

Ifølge det amerikanske medies kilder begyndt at droppe at ansætte til ellers opslåede stillinger. En talsmand for AWS bekræfter overfor mediet, at dele af divisionen er holdt op med at ansætte nye medarbejdere.

Også Amazon har sat øget fokus på omkostningsbasen i disse tider. 4. oktober rapporterede New York Times, at Amazon ville stoppe med at ansætte nye medarbejdere i sine detail- og logistikaktiviteter.

AWS, der i årevis har haft voldsomme vækstrater, har ind til nu ikke været påvirket af ansættelsesstop.

AWS omsatte for mere end 62 milliarder dollar i 2021, og nuværende Amazon-CEO Andy Jassy grundlagde og ledede AWS, før han erstattede Jeff Bezos som administrerende direktør i 2021 - yderligere et bevis på AWS' betydning og position.

Men tilsyneladende er der altså nu også i AWS begyndt at blive en mere alvorlig mine med hensyn til at holde nyansættelser under en vis form for kontrol.

"I nogle områder af AWS har vi opfyldt vores ansættelsesbehov, og i andre har vi tusindvis af jobåbninger," lyder det fra en AWS-talsmanden til New York Post.

Det står ikke klart, hvilke områder af AWS der har fastfrosset ansættelser, eller hvor mange roller der er berørt.

AWS er langt fra alene om at justere i forhold til medarbejderne.

Andre store teknologivirksomheder, herunder Microsoft, Google og Meta, har alle bremset eller fastfrosset ansættelser i de seneste måneder, som en forberedelse på en potentiel recession.

Microsoft afskedigede efter sigende omkring 1.000 ansatte i sidste uge.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S