Nu indfører AWS også ansættelsesstop

AWS indfører et ansættelsesstop, der rammer dele af forretningen, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

AWS har indført et fuldt stop for nye ansættelses i dele af forretningen. Det erfarer New York Post.

Ifølge det amerikanske medies kilder begyndt at droppe at ansætte til ellers opslåede stillinger. En talsmand for AWS bekræfter overfor mediet, at dele af divisionen er holdt op med at ansætte nye medarbejdere.

Også Amazon har sat øget fokus på omkostningsbasen i disse tider. 4. oktober rapporterede New York Times, at Amazon ville stoppe med at ansætte nye medarbejdere i sine detail- og logistikaktiviteter.

AWS, der i årevis har haft voldsomme vækstrater, har ind til nu ikke været påvirket af ansættelsesstop.

AWS omsatte for mere end 62 milliarder dollar i 2021, og nuværende Amazon-CEO Andy Jassy grundlagde og ledede AWS, før han erstattede Jeff Bezos som administrerende direktør i 2021 - yderligere et bevis på AWS' betydning og position.

Men tilsyneladende er der altså nu også i AWS begyndt at blive en mere alvorlig mine med hensyn til at holde nyansættelser under en vis form for kontrol.

"I nogle områder af AWS har vi opfyldt vores ansættelsesbehov, og i andre har vi tusindvis af jobåbninger," lyder det fra en AWS-talsmanden til New York Post.

Det står ikke klart, hvilke områder af AWS der har fastfrosset ansættelser, eller hvor mange roller der er berørt.

AWS er langt fra alene om at justere i forhold til medarbejderne.

Andre store teknologivirksomheder, herunder Microsoft, Google og Meta, har alle bremset eller fastfrosset ansættelser i de seneste måneder, som en forberedelse på en potentiel recession.

Microsoft afskedigede efter sigende omkring 1.000 ansatte i sidste uge.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank