Nu indfører AWS også ansættelsesstop

AWS indfører et ansættelsesstop, der rammer dele af forretningen, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

AWS har indført et fuldt stop for nye ansættelses i dele af forretningen. Det erfarer New York Post.

Ifølge det amerikanske medies kilder begyndt at droppe at ansætte til ellers opslåede stillinger. En talsmand for AWS bekræfter overfor mediet, at dele af divisionen er holdt op med at ansætte nye medarbejdere.

Også Amazon har sat øget fokus på omkostningsbasen i disse tider. 4. oktober rapporterede New York Times, at Amazon ville stoppe med at ansætte nye medarbejdere i sine detail- og logistikaktiviteter.

AWS, der i årevis har haft voldsomme vækstrater, har ind til nu ikke været påvirket af ansættelsesstop.

AWS omsatte for mere end 62 milliarder dollar i 2021, og nuværende Amazon-CEO Andy Jassy grundlagde og ledede AWS, før han erstattede Jeff Bezos som administrerende direktør i 2021 - yderligere et bevis på AWS' betydning og position.

Men tilsyneladende er der altså nu også i AWS begyndt at blive en mere alvorlig mine med hensyn til at holde nyansættelser under en vis form for kontrol.

"I nogle områder af AWS har vi opfyldt vores ansættelsesbehov, og i andre har vi tusindvis af jobåbninger," lyder det fra en AWS-talsmanden til New York Post.

Det står ikke klart, hvilke områder af AWS der har fastfrosset ansættelser, eller hvor mange roller der er berørt.

AWS er langt fra alene om at justere i forhold til medarbejderne.

Andre store teknologivirksomheder, herunder Microsoft, Google og Meta, har alle bremset eller fastfrosset ansættelser i de seneste måneder, som en forberedelse på en potentiel recession.

Microsoft afskedigede efter sigende omkring 1.000 ansatte i sidste uge.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S