Elon Musk vil afslutte opkøb af Twitter inden fredag

Et langt og uskønt forløb omkring Elon Musks opkøb af Twitter for 44 milliarder dollar kan nå sin afslutning om meget kort tid.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Efter et tumultarisk forløb kan Elon Musks opkøb af Twitter til 44 milliarder dollar meget snart blive en realitet. Opkøbet vil blive lukket inden fredag 28. oktober.

Det har han underrettet sine medinvestorer om, skriver Reuters.

Ifølge en kilde tæt på processen har en række af investorer fået det nødvendige papirarbejde fra Elon Musks advokater, der skal til for at få lukket det 44 milliarder dollar store opkøb.

Bloomberg News melder samtidig, at de banker, der har forpligtet sig til at finansiere opkøbet også er færdige med at sammensætte den endelige gældsfinansieringsaftale og er i gang med at underskrive de nødvendige dokumenter.

Elon Musk lovede at lukke aftalen på en videokonference mandag med bankfolk, der hjælper med at finansiere aftalen, fremgår det.

Verdens rigeste mand Elon Musk er samtidig presset til at få gennemført købet af Twitter.

En dommer fra Delaware har sat en deadline på fredag 28. oktober for, hvornår opkøbet skal være gennemført, hvis sagen ikke skal ende i retten.

Hverken Twitter eller Elon Musks advokater vil kommentere sagen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S