Elon Musk har få dage til at få gennemført Twitter-opkøb

Teslas CEO Elon Musk har fået frem til 28. oktober til at gennemføre købet af Twitter, hvis han vil undgå retssag.

Artikel top billede

Verdens rigeste mand Elon Musk skal gennemføre købet af Twitter til 44 milliarder dollar senest 28. oktober kl. 17.00 New York-tid.

Ellers vil sagen ende for retten, lyder det fra dommer i Delaware Kathaleen McCormick, skriver The Guardian.

Dommeren har tidligere forberedt sig på at lede en retssag mellem partnerne, da Twitter krævede, at Teslas administrerende direktør afsluttede overtagelsesaftalen, han underskrev i april.

Elon Musk havde trukket sig tilbage i juli, men da datoen nærmede sig, foretog han en overraskende U-vending og forpligtede sig alligevel til at købe Twitter.

Brian Quinn, professor ved Boston College Law School, siger til The Guardian, at han forventer, at aftalen lukkes på den ene eller den anden måde.

Det er faktisk svært at finde en juridisk observatør, der mener, at Elon Musk ikke ville blive beordret til at gennemføre en handel, som han indvilligede i at gennemføre til 54,20 dollars pr. aktie, før han forsøgte at bakke ud.

Retssystemet i Delaware, hvor Twitter er inkorporeret, har ry for at støtte aftalte transaktioner.

"Jeg tror, ​​at Musk vil lukke aftalen. Han ved, at han ikke har nogen vej ud af det," siger Anat Alon-Beck, juraprofessor ved Case Western Reserve University i Ohio.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S