Apple utilfreds med at blive tvunget til nye stik til iPhone og iPad: Vi har altid gået egne veje

Fra slutningen af 2024 vil Apple skrotte det 10 år gamle Lightning-stik til iPhones og iPads. Apple er dog ikke glad for at blive tvunget ind til fælles standarder.

Artikel top billede

Apple har i mere end 10 år gået enegang på mobil- og tabletfronten, ved at insistere på at benytte sit eget Lightning-stik til ladning og overførsel af data til sine iPhones og iPads.

Det fikse lille stik står dog til at blive aflivet indenfor EU’s grænser, efter at et nyt EU-direktiv fremover pådutter elektronik-producenter at benytte den bredt anvendte USB-C standard i sine enheder.

Fra og med efteråret 2024 vil mobil- og tabletproducenter, heriblandt Apple, skulle ty til den nye standard.

Skiftet henrykker dog ikke hos Apple, fremgår det af et interview med selskabets senior vicepræsident Greg Joswiak som overfor finansmediet Wall Street Journal beklager at virksomheden skal tvinges ved lov til at følge standarder.

”Vi vil selvfølgeligt indrette os. Vi har ikke noget valg,” siger han og ærgrer sig over at det er lovmagere i EU, der dikterer timingen for skiftet fremfor at det er Apple selv.

Han påpeger her, at Apple historisk set altid har foretrukket at gå egne veje og lade sine egne ingeniører vise vejen fremfor at blive tvunget til at følge bestemte hardware-standarder påduttet af myndighederne.

Apple-chefen vil ikke præcisere, i hvilket omfang selskabet vil inkludere USB-C stik i iPhones udenfor det europæiske marked.

Hurtigere og grønnere

EU’s nye lovkrav er et led i en lovpakke, der skal komme elektronikaffald til livs ved at undgå, at EU-zonens borgere skal spendere på dedikerede opladere og kabler til elektronik.

EU-kommissionen vurderer, at skiftet til en enkel stik-standard vil spare EU-borgerne for at skulle købe nye opladere for 250 millioner euro årligt, svarende til knap 1,9 milliarder kroner.

USB-C stikket giver klare fordele over det nuværende Lightning-stik, ved at tillade dataoverførselshastigheder på op til 80 gbps. Lightning-stikket er her begrænset til under 0,5 Gbps.

USB-C standarden kan i dag overføre op til 100 watt strøm, mod omkring 12 watt igennem Lightning-stikket, hvilket baner vejen for hurtigere opladning af enheder.

Regulering af trådløse alternativer på vej

Verserende rygter går på, at Apple på sigt helt vil omgå den nye EU-lovgivning, ved helt at skrotte kabeltilslutning i sin smartphones i fremtiden og alene tilbyde trådløs opladning.

Her oplyser det europæiske parlament, at EU-Kommissionen er i færd med at undersøge, hvordan trådløs opladning kan harmoniseres inden udgangen af 2024.

Her sigtes der også efter at undgå at en producent skaber nogen form for teknologisk ’lock-in’ i en bestemt trådløs ladestandard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S