Delegate-direktør Jakob Schou om ny topstilling: "Følelsesmæssigt har det været lidt hårdt, for jeg har simpelthen været så glad for at være hos Delegate"

Interview: Delegate-direktør Jakob Schou har store planer med sin nye rolle som nordisk topchef i den hollandske Delegate-ejer Broad Horizon. Forude venter opkøbsplaner og høje ambitioner. Se hans nye opgaver her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Jakob Schous nye topstilling
  • Hvilke to store opgaver, han får på hånden
687
3:30 min
Med et snuptag får Jakob Schou ansvaret for dobbelt så mange mennesker samt en række nye opgaver på hånden.

Efter seks år som administrerende direktør for Microsoft-huset Delegate forfremmes han til nordisk CEO i hollandske Broad Horizon, der købte Delegate i 2020.

"Jeg er meget glad og begejstret over min nye rolle. Følelsesmæssigt har det været lidt hårdt, for jeg har simpelthen været så glad for at være hos Delegate"" fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos