Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Jim Hagemann Snabe mister millioner af kroner på investeringer

Tidligere topchef for SAP og bestyrelsesformand for Mærsk kommer ud med et minus i sit private selskab, hvor han har investeret i startups.

Den tidligere direktør for mægtige SAP Jim Hagemann Snabe kommer ud med et underskyd med næsten otte millioner kroner i sit private selskab.

Jim Hagemann Snabe er i dag bestyrelsesformand hos Siemens, og var ind til tidligere på året bestyrelsesformand hos A.P. Møller-Mærsk, men de fornemme titler har ikke kunnet gøre noget ved de private investeringer.

I sit selskab BJHS Invest var der i det seneste år et overskud på over 12 millioner kroner, hvilket altså nu er endt med et millionminus.

"Underskuddet i selskabet skyldes urealiserede tab på investeringer i startups/scaleups. Det er helt naturligt i en fase med store kursfald generelt," skriver Jim Hagemann Snabe til Jyllands-Posten.

Formålet med hans investeringer er at støtte nystartede firmaer med især fokus på bæredygtige løsninger.

Trods tabet fortsætter han med at investere, pointerer han overfor Jyllands-Posten.

Hans private selskab har en egenkapital på godt 23 millioner kroner.

Jim Hagemann Snabe er også medlem af bestyrelsen i World Economic Forum og adjungeret professor ved CBS.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere