Jim Hagemann Snabe mister millioner af kroner på investeringer

Tidligere topchef for SAP og bestyrelsesformand for Mærsk kommer ud med et minus i sit private selskab, hvor han har investeret i startups.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Den tidligere direktør for mægtige SAP Jim Hagemann Snabe kommer ud med et underskyd med næsten otte millioner kroner i sit private selskab.

Jim Hagemann Snabe er i dag bestyrelsesformand hos Siemens, og var ind til tidligere på året bestyrelsesformand hos A.P. Møller-Mærsk, men de fornemme titler har ikke kunnet gøre noget ved de private investeringer.

I sit selskab BJHS Invest var der i det seneste år et overskud på over 12 millioner kroner, hvilket altså nu er endt med et millionminus.

"Underskuddet i selskabet skyldes urealiserede tab på investeringer i startups/scaleups. Det er helt naturligt i en fase med store kursfald generelt," skriver Jim Hagemann Snabe til Jyllands-Posten.

Formålet med hans investeringer er at støtte nystartede firmaer med især fokus på bæredygtige løsninger.

Trods tabet fortsætter han med at investere, pointerer han overfor Jyllands-Posten.

Hans private selskab har en egenkapital på godt 23 millioner kroner.

Jim Hagemann Snabe er også medlem af bestyrelsen i World Economic Forum og adjungeret professor ved CBS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S