Jim Hagemann Snabe mister millioner af kroner på investeringer

Tidligere topchef for SAP og bestyrelsesformand for Mærsk kommer ud med et minus i sit private selskab, hvor han har investeret i startups.

Artikel top billede

(Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Den tidligere direktør for mægtige SAP Jim Hagemann Snabe kommer ud med et underskyd med næsten otte millioner kroner i sit private selskab.

Jim Hagemann Snabe er i dag bestyrelsesformand hos Siemens, og var ind til tidligere på året bestyrelsesformand hos A.P. Møller-Mærsk, men de fornemme titler har ikke kunnet gøre noget ved de private investeringer.

I sit selskab BJHS Invest var der i det seneste år et overskud på over 12 millioner kroner, hvilket altså nu er endt med et millionminus.

"Underskuddet i selskabet skyldes urealiserede tab på investeringer i startups/scaleups. Det er helt naturligt i en fase med store kursfald generelt," skriver Jim Hagemann Snabe til Jyllands-Posten.

Formålet med hans investeringer er at støtte nystartede firmaer med især fokus på bæredygtige løsninger.

Trods tabet fortsætter han med at investere, pointerer han overfor Jyllands-Posten.

Hans private selskab har en egenkapital på godt 23 millioner kroner.

Jim Hagemann Snabe er også medlem af bestyrelsen i World Economic Forum og adjungeret professor ved CBS.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics