Spotify jubler over Apples prisstigninger

Apple satte for nylig priserne op på sin musiktjeneste og andre services. Det har Spotifys direktør ikke noget imod.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Mens den enkelte Apple-bruger nok synes det er træls med prisstigninger, er Spotifys direktør anderledes glad for de højere priser hos konkurrenten.

Det betyder nemlig, at Spotify nu overvejer at sætte priserne op for sin musiktjeneste.

"Når vores konkurrenter hæver deres priser, er det virkelig godt for os," sagde grundlægger-CEO Daniel Ek på en telefonkonference efter.

Det skriver Deadline.

En prisstigning i USA "er en af ​​de ting, vi gerne vil gøre, og det er noget, vi vil overveje sammen med vores partnere. Jeg har det godt med det kommende år, og hvad det betyder for priserne for vores service," sagde Daniel Ek videre.

Tredje kvartal hos Spotify slog for det meste forventningerne, hvor musiktjeneste nu har 456 millioner månedlige aktive brugere og 195 millioner betalende abonnenter.

Omsætningen nåede op på tre milliarder euro, en stigning på 21 procent i forhold til samme kvartal året før. Men med tunge investeringer og langsommere annoncevækst - stadig en lille del af den samlede omsætning - kneb marginerne.

Prisstigninger hos Apple

Mandag, 25. oktober, hævede Apple priserne på tværs af sine tjenester. Det gjaldt Apple Music, Apple TV Plus og dets overordnede Apple One-abonnement.

Apple Music for enkeltpersoner stiger med en dollar om måneden til 10,99 dollar eller med 10 dollar for den årlige plan, som nu vil koste 109 dollar om året. Apple Music for familier stiger med to dollar om måneden til 16,99 dollar.

Ifølge Apple vil musikere få flere penge takket være prisstigningen.

"Ændringen til Apple Music skyldes en stigning i licensomkostninger, og til gengæld vil kunstnere og sangskrivere tjene mere for streaming af deres musik. Vi fortsætter også med at tilføje innovative funktioner, der gør Apple Music til verdens bedste lytteoplevelse," lød det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S