Spotify jubler over Apples prisstigninger

Apple satte for nylig priserne op på sin musiktjeneste og andre services. Det har Spotifys direktør ikke noget imod.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Mens den enkelte Apple-bruger nok synes det er træls med prisstigninger, er Spotifys direktør anderledes glad for de højere priser hos konkurrenten.

Det betyder nemlig, at Spotify nu overvejer at sætte priserne op for sin musiktjeneste.

"Når vores konkurrenter hæver deres priser, er det virkelig godt for os," sagde grundlægger-CEO Daniel Ek på en telefonkonference efter.

Det skriver Deadline.

En prisstigning i USA "er en af ​​de ting, vi gerne vil gøre, og det er noget, vi vil overveje sammen med vores partnere. Jeg har det godt med det kommende år, og hvad det betyder for priserne for vores service," sagde Daniel Ek videre.

Tredje kvartal hos Spotify slog for det meste forventningerne, hvor musiktjeneste nu har 456 millioner månedlige aktive brugere og 195 millioner betalende abonnenter.

Omsætningen nåede op på tre milliarder euro, en stigning på 21 procent i forhold til samme kvartal året før. Men med tunge investeringer og langsommere annoncevækst - stadig en lille del af den samlede omsætning - kneb marginerne.

Prisstigninger hos Apple

Mandag, 25. oktober, hævede Apple priserne på tværs af sine tjenester. Det gjaldt Apple Music, Apple TV Plus og dets overordnede Apple One-abonnement.

Apple Music for enkeltpersoner stiger med en dollar om måneden til 10,99 dollar eller med 10 dollar for den årlige plan, som nu vil koste 109 dollar om året. Apple Music for familier stiger med to dollar om måneden til 16,99 dollar.

Ifølge Apple vil musikere få flere penge takket være prisstigningen.

"Ændringen til Apple Music skyldes en stigning i licensomkostninger, og til gengæld vil kunstnere og sangskrivere tjene mere for streaming af deres musik. Vi fortsætter også med at tilføje innovative funktioner, der gør Apple Music til verdens bedste lytteoplevelse," lød det fra Apple.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S