Microsoft advarer om fejl: Kan føre til datatab

En Server Manager-fejl i Microsoft kan føre til tab af data, advarer Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: David Yu/Pixabay)

En fejl ved nulstilling af virtuelle discs i Server Manager-administrationskonsollen kan føre til datatab.

Det meddeler selskabet i et blogindlæg.

Hvis brugeren forsøger at nulstille en virtuel disk ved hjælp af Community Virtual Driver, kan vedkommende ved en fejl nulstille den forkerte disk.

Her vil man modtage fejlmeddelelsen om, at der er "fundet flere diske med samme ID. Opdater venligst din lagerdriver, og prøv derefter igen."

"Dette kan skabe problemer, når du starter en nulstillingsoperation. Nulstillingsoperationen nulstiller den første disk, den finder. Det er dog muligvis ikke den disk, du vil nulstille. På grund af dette vil disken miste data," skriver Microsoft.

Løsning

Microsoft er dog også kommet med en løsning på problemet. Brugere kan benytte PowerShell-kommandoerne nedenfor til at hente og nulstille en disk.

  1. For at hente detaljer om diskene skal man skrive Get-PhysicalDisk | Select-Object -Property FriendlyName, DeviceID, UniqueId.

  2. Bekræft detaljerne om den disk, og brug diskens DeviceId som nummer i kommandoen: Clear-Disk [-Number] .

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS