Microsoft advarer om fejl: Kan føre til datatab

En Server Manager-fejl i Microsoft kan føre til tab af data, advarer Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: David Yu/Pixabay)

En fejl ved nulstilling af virtuelle discs i Server Manager-administrationskonsollen kan føre til datatab.

Det meddeler selskabet i et blogindlæg.

Hvis brugeren forsøger at nulstille en virtuel disk ved hjælp af Community Virtual Driver, kan vedkommende ved en fejl nulstille den forkerte disk.

Her vil man modtage fejlmeddelelsen om, at der er "fundet flere diske med samme ID. Opdater venligst din lagerdriver, og prøv derefter igen."

"Dette kan skabe problemer, når du starter en nulstillingsoperation. Nulstillingsoperationen nulstiller den første disk, den finder. Det er dog muligvis ikke den disk, du vil nulstille. På grund af dette vil disken miste data," skriver Microsoft.

Løsning

Microsoft er dog også kommet med en løsning på problemet. Brugere kan benytte PowerShell-kommandoerne nedenfor til at hente og nulstille en disk.

  1. For at hente detaljer om diskene skal man skrive Get-PhysicalDisk | Select-Object -Property FriendlyName, DeviceID, UniqueId.

  2. Bekræft detaljerne om den disk, og brug diskens DeviceId som nummer i kommandoen: Clear-Disk [-Number] .

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S