Elon Musk ankommer til Twitters hovedsæde med en vask i hænderne: Se videoen her

I en video spankulerer Elon Musk ind ad Twitters hoveddør med en vask i hænderne. "Let that sink in," skriver Elon Musk på Twitter. Hans opkøb af Twitter, der har været præget af mange kontroverser, kan være meget nært forestående.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Ind ad Twitters glashoveddør ved hovedkvarteret i San Francisco ankommer Elon Musk med en vask i hænderne.

Sådan ser det ud på den video, Elon Musk selv har lagt op på Twitter med ordene.

"Entering Twitter HQ - let that sink in."

Noget tyder på, at Elon Musk opkøb af Twitter for 44 milliarder dollar er nært forestående.

Hans tweet sker samtidig kort efter, at han har ændret sin Twitter-beskrivelse til "Chief Twit."

Flere faktorer peger på, at det ikke kun er et mediestunt denne gang fra verdens rigeste mand.

En dommer fra Delaware satte for nyligt en deadline til fredag 28. oktober for, hvornår opkøbet skal være gennemført, hvis sagen ikke skal ende i retten.

Og en række af investorer, der er med i opkøbsplanerne, skal have fået det nødvendige papirarbejde fra Elon Musks advokater.

Bankerne, der har forpligtet sig til at finansiere opkøbet, skal ligeledes være færdige med at sammensætte den endelige gældsfinansieringsaftale.

Ifølge Bloomberg har Twitters HR- og marketing-chef Leslie Berland hertil sendt et notat til personalet, hvori det meddeles, at Elon Musk vil henvende sig direkte til personalet på fredag 28. oktober.

Vil nedlægge 5.600 jobs

Elon Musk har tidligere forsøgt at trække sig ud af aftalen og mente, at Twitter havde løjet om mængden af ​​bots på platformen.

Siden skiftede han mening, og ville så alligevel godt købe Twitter.

Efter det tumultariske forløb er Twitter altså nu med al sandsynlighed på Elon Musks hænder om kort tid.

Og den kommende nye ejer har varslet store ændringer. I sidste uge rapporterede Washington Post, at Elon Musk planlægger at fyre 75 procent af Twitters personale, hvis han tager over.

"Så det er et friskt valg at vade ind med en køkkenvask, når du sandsynligvis kommer til at nedlægge 5.600 jobs," skriver Techcrunche.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos