Region Midtjylland ramt af stort it-nedbrud: Operationer ramt og ekstra personale indkaldt

Kun et absolut minimum af operationerne på hospitalerne i Region Midtjylland kunne gennemføres, da regionen torsdag blev ramt af et kritisk it-nedbrud.

Artikel top billede

Torsdag eftermiddag blev Region Midtjylland ramt af et omfattende it-nedbrud, der førte til driftsforstyrrelser, hvor det i perioder var helt umuligt at bruger it-systemer på regionens hospitaler og i lægevagten.

Regionen oplyser, at de første problemer på netværket indtraf klokken 13.35 torsdag, men at de blev intensiveret i løbet af eftermiddagen og kulminerede klokken 19.30, hvor der ikke længere var muligt at få adgang til it-systemerne.

Nedbruddet havde ifølge regionen også konsekvenser for brug af telefoni på hospitalerne.

Fik konksevenser for operationer

Ifølge TV2 Østjylland betød nedbruddet, at det kun var muligt at gennemføre et absolut minimum antal operationer på hospitalerne i regionen.

Det blev ligeledes umuligt at overvåge patienters hjerterytmer og ekstra personale måtte flere steder indkaldes.

"Det er et kritisk nedbrud på infrastrukturen fra klokken 19 og cirka frem til 21, hvor man finder en fejl/proces, der kan udbedre det. Det kommer langsomt i gang igen nu, så det ser ud til at køre igen," siger Jørgen Schøler Kristensen, konstitueret koncerndirektør i Region Midtjylland til TV2 Østjylland.

Overfor TV-stationen betegner han det desuden som “et stort nedbrud”.

Problemer i datacenter

Problemerne skyldes en defekt i et datacenter ved Gødstrup, og det blev lokaliseret klokken 21 torsdag, hvor efter der er blevet arbejdet fejlretning og stabilisering af driften.

"Jeg vil gerne beklage den ventetid og de gener som patienter og personale kan have oplevet i dag," siger Jørgen Schøler Kristensen ifølge en pressemeddelse.

I pressemeddelelsen oplyser Jørgen Schøler Kristensen desuden, at Region Midtjylland vil gennemgå årsagerne til nedbruddet og arbejde på at sikre, at det ikke kan ske igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S