Region Midtjylland ramt af stort it-nedbrud: Operationer ramt og ekstra personale indkaldt

Kun et absolut minimum af operationerne på hospitalerne i Region Midtjylland kunne gennemføres, da regionen torsdag blev ramt af et kritisk it-nedbrud.

Artikel top billede

Torsdag eftermiddag blev Region Midtjylland ramt af et omfattende it-nedbrud, der førte til driftsforstyrrelser, hvor det i perioder var helt umuligt at bruger it-systemer på regionens hospitaler og i lægevagten.

Regionen oplyser, at de første problemer på netværket indtraf klokken 13.35 torsdag, men at de blev intensiveret i løbet af eftermiddagen og kulminerede klokken 19.30, hvor der ikke længere var muligt at få adgang til it-systemerne.

Nedbruddet havde ifølge regionen også konsekvenser for brug af telefoni på hospitalerne.

Fik konksevenser for operationer

Ifølge TV2 Østjylland betød nedbruddet, at det kun var muligt at gennemføre et absolut minimum antal operationer på hospitalerne i regionen.

Det blev ligeledes umuligt at overvåge patienters hjerterytmer og ekstra personale måtte flere steder indkaldes.

"Det er et kritisk nedbrud på infrastrukturen fra klokken 19 og cirka frem til 21, hvor man finder en fejl/proces, der kan udbedre det. Det kommer langsomt i gang igen nu, så det ser ud til at køre igen," siger Jørgen Schøler Kristensen, konstitueret koncerndirektør i Region Midtjylland til TV2 Østjylland.

Overfor TV-stationen betegner han det desuden som “et stort nedbrud”.

Problemer i datacenter

Problemerne skyldes en defekt i et datacenter ved Gødstrup, og det blev lokaliseret klokken 21 torsdag, hvor efter der er blevet arbejdet fejlretning og stabilisering af driften.

"Jeg vil gerne beklage den ventetid og de gener som patienter og personale kan have oplevet i dag," siger Jørgen Schøler Kristensen ifølge en pressemeddelse.

I pressemeddelelsen oplyser Jørgen Schøler Kristensen desuden, at Region Midtjylland vil gennemgå årsagerne til nedbruddet og arbejde på at sikre, at det ikke kan ske igen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS