Region Midtjylland ramt af stort it-nedbrud: Operationer ramt og ekstra personale indkaldt

Kun et absolut minimum af operationerne på hospitalerne i Region Midtjylland kunne gennemføres, da regionen torsdag blev ramt af et kritisk it-nedbrud.

Artikel top billede

Torsdag eftermiddag blev Region Midtjylland ramt af et omfattende it-nedbrud, der førte til driftsforstyrrelser, hvor det i perioder var helt umuligt at bruger it-systemer på regionens hospitaler og i lægevagten.

Regionen oplyser, at de første problemer på netværket indtraf klokken 13.35 torsdag, men at de blev intensiveret i løbet af eftermiddagen og kulminerede klokken 19.30, hvor der ikke længere var muligt at få adgang til it-systemerne.

Nedbruddet havde ifølge regionen også konsekvenser for brug af telefoni på hospitalerne.

Fik konksevenser for operationer

Ifølge TV2 Østjylland betød nedbruddet, at det kun var muligt at gennemføre et absolut minimum antal operationer på hospitalerne i regionen.

Det blev ligeledes umuligt at overvåge patienters hjerterytmer og ekstra personale måtte flere steder indkaldes.

"Det er et kritisk nedbrud på infrastrukturen fra klokken 19 og cirka frem til 21, hvor man finder en fejl/proces, der kan udbedre det. Det kommer langsomt i gang igen nu, så det ser ud til at køre igen," siger Jørgen Schøler Kristensen, konstitueret koncerndirektør i Region Midtjylland til TV2 Østjylland.

Overfor TV-stationen betegner han det desuden som “et stort nedbrud”.

Problemer i datacenter

Problemerne skyldes en defekt i et datacenter ved Gødstrup, og det blev lokaliseret klokken 21 torsdag, hvor efter der er blevet arbejdet fejlretning og stabilisering af driften.

"Jeg vil gerne beklage den ventetid og de gener som patienter og personale kan have oplevet i dag," siger Jørgen Schøler Kristensen ifølge en pressemeddelse.

I pressemeddelelsen oplyser Jørgen Schøler Kristensen desuden, at Region Midtjylland vil gennemgå årsagerne til nedbruddet og arbejde på at sikre, at det ikke kan ske igen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job