Globalt chipsalg dykker for første gang i årevis - men stiger kraftigt i Europa

For første gang i årevis dykker det globale chipsalg. Salget trækkes ned af kraftige dyk i de asiatiske kæmpemarkeder. I Europa vokser salget.

Artikel top billede

For første gang i flere år falder det globale salg af chip, som regnes for at være en vigtig indikator på verdens økonomiske tilstand.

Ifølge chip-branchens internationale fællesorganisation SIA (‘Semiconductor Industry Association’) dykkede salget i september med 0,5 procent i forhold til august og med tre procent i forhold til september i fjor.

Ser vi på hele tredje kvartal, dykkede det globale salg med tre procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor og med 6,3 procent i forhold til andet kvartal i år.

Ifølge Semiconductor Industry Association er det første gang siden januar 2020, at det globale chipsalg går tilbage.

Årsagen er ‘en vifte af makroøkonomisk modvind,’ som det hedder.

Store forskelle

Der er dog store regionale forskelle på tallene.

For nedgangen skyldes alene store dyk på de mægtige asiatiske markeder, der tæller blandt andet Kina og Sydkorea.

I Kina er salget således faldet med 14,4 procent i forhold til samme periode i fjor.

I USA og Europa er der til gengæld relativ stor fremgang.

I Europa er salget steget med 12,4 procent i forhold til den tilsvarende periode i fjor, mens det i Amerika er steget med 11,5 procent.

Ifølge SCMP rammer nedgangen ikke mindst den sydkoreanske chip-industri, som i september producerede 3,5 procent mindre end i september i fjor.

Chip-industrien er afgørende for den sydkoreanske økonomi som en af landets allerstørste eksport-industrier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S