Globalt chipsalg dykker for første gang i årevis - men stiger kraftigt i Europa

For første gang i årevis dykker det globale chipsalg. Salget trækkes ned af kraftige dyk i de asiatiske kæmpemarkeder. I Europa vokser salget.

Artikel top billede

For første gang i flere år falder det globale salg af chip, som regnes for at være en vigtig indikator på verdens økonomiske tilstand.

Ifølge chip-branchens internationale fællesorganisation SIA (‘Semiconductor Industry Association’) dykkede salget i september med 0,5 procent i forhold til august og med tre procent i forhold til september i fjor.

Ser vi på hele tredje kvartal, dykkede det globale salg med tre procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor og med 6,3 procent i forhold til andet kvartal i år.

Ifølge Semiconductor Industry Association er det første gang siden januar 2020, at det globale chipsalg går tilbage.

Årsagen er ‘en vifte af makroøkonomisk modvind,’ som det hedder.

Store forskelle

Der er dog store regionale forskelle på tallene.

For nedgangen skyldes alene store dyk på de mægtige asiatiske markeder, der tæller blandt andet Kina og Sydkorea.

I Kina er salget således faldet med 14,4 procent i forhold til samme periode i fjor.

I USA og Europa er der til gengæld relativ stor fremgang.

I Europa er salget steget med 12,4 procent i forhold til den tilsvarende periode i fjor, mens det i Amerika er steget med 11,5 procent.

Ifølge SCMP rammer nedgangen ikke mindst den sydkoreanske chip-industri, som i september producerede 3,5 procent mindre end i september i fjor.

Chip-industrien er afgørende for den sydkoreanske økonomi som en af landets allerstørste eksport-industrier.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job