Globalt chipsalg dykker for første gang i årevis - men stiger kraftigt i Europa

For første gang i årevis dykker det globale chipsalg. Salget trækkes ned af kraftige dyk i de asiatiske kæmpemarkeder. I Europa vokser salget.

Artikel top billede

For første gang i flere år falder det globale salg af chip, som regnes for at være en vigtig indikator på verdens økonomiske tilstand.

Ifølge chip-branchens internationale fællesorganisation SIA (‘Semiconductor Industry Association’) dykkede salget i september med 0,5 procent i forhold til august og med tre procent i forhold til september i fjor.

Ser vi på hele tredje kvartal, dykkede det globale salg med tre procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor og med 6,3 procent i forhold til andet kvartal i år.

Ifølge Semiconductor Industry Association er det første gang siden januar 2020, at det globale chipsalg går tilbage.

Årsagen er ‘en vifte af makroøkonomisk modvind,’ som det hedder.

Store forskelle

Der er dog store regionale forskelle på tallene.

For nedgangen skyldes alene store dyk på de mægtige asiatiske markeder, der tæller blandt andet Kina og Sydkorea.

I Kina er salget således faldet med 14,4 procent i forhold til samme periode i fjor.

I USA og Europa er der til gengæld relativ stor fremgang.

I Europa er salget steget med 12,4 procent i forhold til den tilsvarende periode i fjor, mens det i Amerika er steget med 11,5 procent.

Ifølge SCMP rammer nedgangen ikke mindst den sydkoreanske chip-industri, som i september producerede 3,5 procent mindre end i september i fjor.

Chip-industrien er afgørende for den sydkoreanske økonomi som en af landets allerstørste eksport-industrier.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S