Så langt er Netcompany kommet med Danmarks kommende valgsystem: Her er de store ændringer

Ny it-løsning til de fem valghandlinger i Danmark skal være klar fra 2025. Her er status på Netcompanys nye valgløsning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor langt udviklingen af Danmarks kommende valgsystem er kommet
  • Indsigt i hvilke forbedringer der vil være i løsningen
  • Hvordan Kombit vil sikre, at systemet er klar til brug i 2025
588
3 min
Når millioner af danskere i dag sætter deres kryds til folketingsvalget 2022, bliver det ganske sandsynligt det sidste, som KMD's gamle mainframe-baserede valgsystem med 30 år på bagen skal understøtte.

Nyt valgsystem er i gang med at blive udviklet hos Netcompany – en løsning med en række forbedringer, der skal være klar til at afvikle valg om tre år i november 2025.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect