It bliver aldrig et emne i valgkampen, så længe vi gør, som vi plejer

Endnu en valgkamp uden at it har været et emne. Det er der en særlig grund til - og det er ikke politikernes skyld. Her er nogle af de emner, som vi burde have debatteret.

Artikel top billede

I dag går danskerne til valg. Efter endnu en valgkamp hvor emner fra it-området har spillet en ikke-eksisterende rolle - også selv om vi er et samfund, som konstant er under cyberangreb.

Og også selv om vi tilsyneladende har skabt en stor digital underklasse, som på grund af manglende evner og firkantede systemer er afskåret fra fuldt at kunne deltage i samfundet.

Og også selv om et it-erhverv i vækst mangler arbejdskraft, især på it-sikkerhedsområdet - og der alligevel er nedlagt engelsksprogede uddannelser, besværliggjort ansættelsen af udenlandske medarbejdere og etableret regler, der besværliggør flyt mellem uddannelser.

Og også selv om forpersonen for udvalget, der skal følge implementeringen af regeringens nye digitaliseringsstrategi, i en spændende dobbeltrolle også er direktør for Microsoft.

Alt sammen store og/eller principielle emner der stort set har været fuldstændig fraværende i valgkampen - og i debatten de seneste år.

Det er ikke politikernes skyld

Men det er ikke nødvendigvis politikernes skyld. Det er også it-erhvervets.

For når it-erhvervet og virksomhederne i branchen skal debattere politik, handler det alt for ofte om konkrete teknologier som 5G eller cloud - eller dækker over en slet skjult agenda om at sælge flere licenser eller timer til det offentlige.

Faktum er, at ingen branche får politisk opmærksomhed ved at råbe op eller fremvise detaljerede PowerPoints.

Det får man gennem et hårdt slid, ved selv at stille op, ved at indgå i dialog med politikerne løbende og ved at invitere kandidater og ministre ud på virksomhedsbesøg.

Kort sagt: Ved at involvere sig uden for sin budget- og komfortzone. Og ved helhjertet at deltage på steder som Folkemødet - og ved at have og stå ved en holdning til andet end licenser og konsulenttimer.

Det kunne være emnerne listet herover.

Eller det kunne være diskussionen om, hvordan corona og teknologi har øget hjemmearbejde – og hvad det betyder for børnefamilier, miljøet eller reglerne hos arbejdstilsynet.

For slet ikke at tale om, hvorvidt moderne undervisning har ramt den rigtige balance mellem tech og fordybelse.

Der er nok at tage fat på. Som der bør tages fat på.

Men det kræver, at det handler om politik og ikke om processorer.

Landbruget fylder langt mere - men med meget færre folk

Spørg bare landbruget, som med succes har fyldt i valgkamp efter valgkamp med bondesamfunds-nostalgi og drømme om bølgende kornmarker - selv om langt flere danskere arbejder med moderne teknologi.

Eller spørg medstifter og direktør André Rogaczewski fra Netcompany, som nærmest har etableret sit eget partiprogram komplet med stor og velbesøgt stand på Folkemødet.

Handler det om Netcompany? Selvfølgelig gør det det. Men det handler også oftest om meget andet.

For når politik og valg er bedst, handler det om, hvilket samfund vi gerne vil leve i.

Her er der bare mere svung over frihed, lighed, broderskab end over MitID, MobilePay og mere tid til kerneopgaven gennem øget brug af teknologi.

Derfor blev it (heller) ikke en del af denne valgkamp.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Director, People & Culture

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S