Norlys overtager danske Automize med 40 medarbejdere og flytter ansatte

Den store danske energi- og telekoncern Norlys har købt 60 procent af dansk it-virksomhed. Det sker for at få adgang til specialiseret viden inden for optimering og automatisering.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Energi- og telegiganten Norlys har erhvervet ejerskabet og 60 procent af det danske it-hus Automize, som Norlys har store planer med.

Det skal nemlig sikre adgang til specialiserede it-kompetencer i en tid, hvor netop de er svære at få fat på.

Det skriver Norlys i en meddelelse til Computerworld.

"I et glødende jobmarked er det en stigende udfordring at tiltrække de it-ressourcer og -kompetencer, som vi har brug for. Med opkøbet af Automize får vi adgang til netop specialiseret viden inden for optimering og automatisering af drift ved brug af cloud, lyder det fra Morten Bilgrav, der er it-direktør i Norlys.

Norlys står lige nu midt i en stor it-transformation, hvor cloud-overgangen blandt andet skal accelereres

Automize, som inden salget var leverandør hos Norlys, kommer med ekspertise inden for cloud-løsninger, hvilket skal give en både hurtigere og mere sikker it-drift hos Norlys, lyder det.

Det skal også føre til, at Norlys hurtigere og mere sikkert kan levere og drifte  de it-services, som de forskellige dele af Norlys-forretningen efterspørger.

Flytter ansatte til Automize

Samtidig er det ambitionen, at Automize med de nuværende 40 ansatte skal fortsætte virksomhedens vækst, og for at skubbe yderligere på de ambitioner vil Norlys flytte en række medarbejdere fra sin it-afdeling over til Automize efter nytår.

Ligesom Automize fortsat vil have stort fokus på øvrige nuværende og fremtidige kunder.

Automize havde i 2021 en bruttofortjeneste på lidt over 26 millioner kroner med en bundlinje på cirka 700.000 kroner.

Norlys’ køb af Automize kommer i naturlig forlængelse af investeringen i Mjølner Informatics, som Norlys købte i sommer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job