Norlys overtager danske Automize med 40 medarbejdere og flytter ansatte

Den store danske energi- og telekoncern Norlys har købt 60 procent af dansk it-virksomhed. Det sker for at få adgang til specialiseret viden inden for optimering og automatisering.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Energi- og telegiganten Norlys har erhvervet ejerskabet og 60 procent af det danske it-hus Automize, som Norlys har store planer med.

Det skal nemlig sikre adgang til specialiserede it-kompetencer i en tid, hvor netop de er svære at få fat på.

Det skriver Norlys i en meddelelse til Computerworld.

"I et glødende jobmarked er det en stigende udfordring at tiltrække de it-ressourcer og -kompetencer, som vi har brug for. Med opkøbet af Automize får vi adgang til netop specialiseret viden inden for optimering og automatisering af drift ved brug af cloud, lyder det fra Morten Bilgrav, der er it-direktør i Norlys.

Norlys står lige nu midt i en stor it-transformation, hvor cloud-overgangen blandt andet skal accelereres

Automize, som inden salget var leverandør hos Norlys, kommer med ekspertise inden for cloud-løsninger, hvilket skal give en både hurtigere og mere sikker it-drift hos Norlys, lyder det.

Det skal også føre til, at Norlys hurtigere og mere sikkert kan levere og drifte  de it-services, som de forskellige dele af Norlys-forretningen efterspørger.

Flytter ansatte til Automize

Samtidig er det ambitionen, at Automize med de nuværende 40 ansatte skal fortsætte virksomhedens vækst, og for at skubbe yderligere på de ambitioner vil Norlys flytte en række medarbejdere fra sin it-afdeling over til Automize efter nytår.

Ligesom Automize fortsat vil have stort fokus på øvrige nuværende og fremtidige kunder.

Automize havde i 2021 en bruttofortjeneste på lidt over 26 millioner kroner med en bundlinje på cirka 700.000 kroner.

Norlys’ køb af Automize kommer i naturlig forlængelse af investeringen i Mjølner Informatics, som Norlys købte i sommer.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S