Artikel top billede

Nomineret til Årets CISO 2022: Ken Bonefeld har opbygget sin it-sikkerheds-afdeling efter militære principper

En ulykke sendte CISO i Norlys, Ken Bonefeld Nielsen, ud på et halvandet års helvede. I dag er han lykkelig for livet og for den cybersikkerhedsafdeling, som han på to år har opbygget efter militære principper.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan et cykelstyrt vendte op og ned på Ken Bonefelds karriere - og liv
  • Læs hvordan CISO'en har opbygget Norlys' cybersikkerhedsafdeling
1.225
6:15 min
Ken Bonefeld Nielsen sidder i sadlen sammen med resten af Team Rynkeby.

Velgørenhedscykelholdet, der cykler for at samle penge ind til børn med kræft, har lige ramt landevejen omkring Værløse.

Det 50 personers store hold har fart på. Ken Bonefeld cykler ved siden af en kvinde, der til daglig er operationssygeplejerske, som han cykler og taler med.

Foran begynder folk at slå med baghjulene og bremse op, da der er kommet forhindringer forude. Ken Bonefeld og kvinden hugger også bremsen, men Kens nye bremser forårsager et ryk, der får hele cyklen - og Ken Bonefeld med - til at vende i en saltomortale i luften.

Ken Bonefeld Nielsen slår den dag ansigtet i asfalten, og lyset slukker.

Ken Bonefeld Nielsen har i dag siddet i to år som CISO ved tele- og energiselskabet Norlys. Men hans rejse mod denne gravjyske og danskfunderede virksomhed har ikke været brolagt med selvfølgeligheder. Om ikke andet begynder denne rejse 1. oktober 2017.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud