Amazons værdi styrtdykker: Er nu mindre end tusind milliarder dollar værd for første gang i årevis

Amazons markedsværdi er for første gang i flere år røget under en billion dollar.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Amazons markedsværdi styrtdykker,

For første gang siden april 2020 er det store selskabs markedsværdi røget under en billion dollar. - altså tusind milliarder dollar.

Det sker efter, at selskabets aktiekurs tirsdag dykkede med yderligere 5,9 procent efter fald i også i de foregående fire handelsdage.

Ifølge CNBC skyldes faldet, at markedet fortsætter med at straffe Amazon for selskabets ikke super-optimistiske forventninger til fjerde kvartal.

Her er forventningen nu, at omsætningen i julekvartalet vil stige mellem to og otte procent i forhold til samme periode i fjor - langt under det, som markedet havde forventet.

Amazons markedsværdi er faldet med hele 42 procent siden nytår og nærmer sig dermed katastrofeåret 2008, hvor selskabets aktiekurs faldt med 45 procent.

Også andre selskaber i ‘big tech’-ligaen er ramt af faldende aktiekurser.

Facebook/Metas aktiekurs er faldet med hele 72 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S