Twitter lukker samtlige kontorer: Fyrer tusindvis af ansatte per e-mail i dag

Twitter lukker for samtlige sine kontorer fredag for at forhindre skade på systemer og kundedata, når selskabet om nogle timer indleder kæmpe fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Twitter lukker og låser alle sine kontorer som forberedelse til den store fyringsrunde, som vil skylle ind over selskabet senere i dag.

Her ventes det, at selskabets nye ejer, Elon Musk, vil afskedige op mod halvdelen af Twitters omkring 7.500 medarbejdere.

Fyringsrunderne går i gang, når klokken er 09:00 i San Francisco. Det svarer til klokken 18:00 fredag dansk tid.

I en udsendt besked om proceduren meddeler Twitters ledelse, at medarbejderne på dette tidspunkt vil modtage en mail fra Twitters ledelse, hvori det vil fremgå, om de skal finde et andet job, eller om de kan fortsætte i Twitter.

“I bestræbelserne på at placere Twitter på en sund kurs, går vi gennem den svære prioces med at reducere vores globale arbejdsstyrke,” lyder det i beskeden.

I mailen vil det nemlig enten fremgå, at man ikke er ramt af fyringsrunden eller der vil være en nærmere beskrivelse af det, der kaldes for ‘next steps’ i det tilfælde, at man bliver fyret.

Twitter meddeler, at samtlige adgangskort suspenderes midlertidigt, og at samtlige kontorer holder lukket hele dagen.

Det sker for at sikre ‘sikkerheden for medarbejderne samt for Twitters systemer og kunde-data,’ som det hedder.

Ifølge Reuters har Elon Musk forlangt, at Twitter-organisationen finder op mod en miliard dollar i årlige omkostnings-besparelser.

Elon Musk fyrede allerede torsdag - få timer efter han overtog selskabet - hele topledelsen i Twitter i form af CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal og juridisk direktører Vijaya Gadde og Sean Edgett.

I den seneste uges tid har en række øvrige ledere forladt selskabet. ligesom Elon Musk har opløst bestyrelsen.

Ifølge flere medier har folk fra Tesla samt en række Twitter-ledere i de seneste dage gennemgået oversigter over Twittter-medarbejdernes performance og bidrag til Twitter-koden.

Det er på blandt andet denne baggrund blevet besluttet, hvem der skal have sparket, i det de Twitter-folk, der har bidraget med lidt, bliver fyret.

Samtidig har mellemledere i Twitter-organisationen i de seneste dage udarbejdet lister over de medarbejdere, som de vurderer skal fyres.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S