Siri laves om: Fremover skal du ikke længere hilse på assistenten

Apple arbejder på at gøre det lettere at aktivere Siri.

Artikel top billede

Fremover vil det blive lidt enklere at hidkalde Apples stemmestyrede assistent.

I stedet for at skulle indlede med en hilsen, som ’Hej Siri’ arbejder Apple på, at Siri blot skal kunne kaldes med sit navn.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Selvom skiftet kan virke som en lille finpudsning af tjenesten, er benarbejdet bag omfattende, fremgår det af Bloomberg Apple-kender Mark Gurman, som skriver at der bag skiftet er ’en teknisk udfordring, der kræver en stor mængde AI-træning og understøttende ingeniør-arbejde’.

En af de store hurdler er at få den digitale assistent til at skelne mellem forskellige accenter og dialekter.

Lykkedes Apple med ævred, vil det få en fordel overfor Googles ditto, som fortsat kræver, at assistent kaldes med enten ’OK Google’ eller ’Hey Google’. Amazons Alexa-assistent kræver dog ingen formaliteter, når det skal vækkes.

Hvornår Apple vil være i hus med skiftet, afhænger fortsat af en del træning og test af funktionen. Det forventes dog, at funktionen skulle være klar en gang i 2023 eller 2024.

Med det nye Siri vil Apple også sigte efter at få en dybere integration med tredjeparts-apps og -services, skriver netmediet 9to5Mac.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S