Sådan vil CIO Mikkel Müller koble ny it-strategi hos Danske Spil helt tæt på forretningen

Interview: Danske Spils forholdsvis nye CIO Mikkel Müller står meget snart med hel ny it-strategi, der skal eksekveres. Det bliver med tilgang, hvor de digitale initiativer skal drives igennem via forretningen. "Vi skal ikke sidde ned i kælderen og bygge it og komme op to år efter, hvor alle er gået hjem," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Danske Spils nye it-strategi frem mod 2025
  • Forstår hvordan CIO Mikkel Müller vil eksekvere mange af de digitale initiativer via forretningen
  • Svaret på om Danske Spil vil hæve it-investeringer
  • Mikkel Müllers gode råd til at bygge en it-strategi
1.018
5:15 min
Computerworld i Barcelona: I februar ankom Mikkel Müller til Danske Spil som ny CIO efter 12 år hos DR, heraf hele ni år som CIO.

Hos Danske Spil er Mikkel Müller modsat DR havnet i en kommerciel virksomhed, men igen med kerneprodukter, der for længst er digitaliserede, og dermed langt fremme på den digitale agenda.

Til Gartner-konference i Barcelona fortæller han Computerworld, at han og resten af organisationen er i færd med at sætte sidste punktum i en større it-strategi frem mod 2025.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S