Elon Musk undersøger nyt betalings-univers på Twitter

Hvis det står til Elon Musk, så skal Twitter-brugerne i fremtiden have muligheden for at shoppe via det sociale medie og sende penge til hinanden.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Elon Musk er i fuld gang med at undersøge, hvordan Twitter kan blive en mere rentabel forretning.

Her lyder en af de store ambiitioner at gøre Twitter til et sted, hvor brugere kan købe ting og sager med en integreret konto på det sociale medie, hvor kan man sætte penge ind på.

Det skriver CNBC.
Onsdag afholdte Elon Musk en 'audio broadcast' på Twitter Spaces, der var målrettet de bekymrede annoncører, der den senere tid har trukket sig fra platformen. Det drejer sig blandt andet om General Motors, Volkswagen og Carlsberg.

Elon Musk forklarede tankerne bag betalings-universet. Her bragte han det nye Twittier-abonnement i spil, hvor man for otte dollar om måneden opnår et blåt flueben og en række andre fordele.

Når brugere allerede er verificeret den vej igennem, så vil det også være langt nemmere at godkende dem til at oprette en konto på Twitter, understreger Tesla-stifteren.

"Så kan vi sige, ok, du har en balance på din bruger, vil du sende penge til andre på Twitter? Og måske vil vi give brugerne 10 dollar og sige, at du kan sende dem hen hvorhen du vil, bare det er på Twitter," sige rden nye Twitter-CEO.

Hvis brugerne senere ønsker at forlade betalingssystemet på Twitter, så kan de få tilbageført pengene til deres bankkonto, forklarede Elon Musk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S