Elon Musk undersøger nyt betalings-univers på Twitter

Hvis det står til Elon Musk, så skal Twitter-brugerne i fremtiden have muligheden for at shoppe via det sociale medie og sende penge til hinanden.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Elon Musk er i fuld gang med at undersøge, hvordan Twitter kan blive en mere rentabel forretning.

Her lyder en af de store ambiitioner at gøre Twitter til et sted, hvor brugere kan købe ting og sager med en integreret konto på det sociale medie, hvor kan man sætte penge ind på.

Det skriver CNBC.
Onsdag afholdte Elon Musk en 'audio broadcast' på Twitter Spaces, der var målrettet de bekymrede annoncører, der den senere tid har trukket sig fra platformen. Det drejer sig blandt andet om General Motors, Volkswagen og Carlsberg.

Elon Musk forklarede tankerne bag betalings-universet. Her bragte han det nye Twittier-abonnement i spil, hvor man for otte dollar om måneden opnår et blåt flueben og en række andre fordele.

Når brugere allerede er verificeret den vej igennem, så vil det også være langt nemmere at godkende dem til at oprette en konto på Twitter, understreger Tesla-stifteren.

"Så kan vi sige, ok, du har en balance på din bruger, vil du sende penge til andre på Twitter? Og måske vil vi give brugerne 10 dollar og sige, at du kan sende dem hen hvorhen du vil, bare det er på Twitter," sige rden nye Twitter-CEO.

Hvis brugerne senere ønsker at forlade betalingssystemet på Twitter, så kan de få tilbageført pengene til deres bankkonto, forklarede Elon Musk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job