Elon Musk kan ikke udelukke mulig Twitter-konkurs

Twitter går en hård økonomisk tid i møde, forklarer Elon Musk, der ikke kan udelukke muligheden for konkurs.

Artikel top billede

Twitters nye ejer, Elon Musk, har nævnt overfor medarbejderne, at der er en chance for, at det sociale medie går konkurs.

Det skriver Reuters.

Informationen med den mulige konkurs overbragte Elon Musk til medarbejderne torsdag, hvor han afholdte sit første store konferencekald med de ansatte.

Det er to uger siden, at Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar. Det var en handel, hvor flere eksperter efterfølgende har påpeget, at Twitters økonomi står på et usikkert grundlag.

Tidligere på ugen sendte den nye direktør sin første mail til alle de ansatte. Her lød det, at selskabet går hårde tider imøde.

"Uden tilstrækkelige abonnementsindtægter er der stor sandsynlighed for, at Twitter ikke vil overleve den kommende økonomiske nedtur," lød det blandt andet fra direktøren.

Elon Musk har understreget, at Twitter skal bevæge sig over til en model, hvor store dele af indtægterne kommer fra abonnementer og ikke fra annoncørerne.

Han har ligeledes lanceret det nye Twitter Blue-abonnement, hvor man for otte dollar om måneden får et blåt flueben på ens profil og samtidig opnår en række fordele på platformen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS