Elon Musk kan ikke udelukke mulig Twitter-konkurs

Twitter går en hård økonomisk tid i møde, forklarer Elon Musk, der ikke kan udelukke muligheden for konkurs.

Artikel top billede

Twitters nye ejer, Elon Musk, har nævnt overfor medarbejderne, at der er en chance for, at det sociale medie går konkurs.

Det skriver Reuters.

Informationen med den mulige konkurs overbragte Elon Musk til medarbejderne torsdag, hvor han afholdte sit første store konferencekald med de ansatte.

Det er to uger siden, at Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar. Det var en handel, hvor flere eksperter efterfølgende har påpeget, at Twitters økonomi står på et usikkert grundlag.

Tidligere på ugen sendte den nye direktør sin første mail til alle de ansatte. Her lød det, at selskabet går hårde tider imøde.

"Uden tilstrækkelige abonnementsindtægter er der stor sandsynlighed for, at Twitter ikke vil overleve den kommende økonomiske nedtur," lød det blandt andet fra direktøren.

Elon Musk har understreget, at Twitter skal bevæge sig over til en model, hvor store dele af indtægterne kommer fra abonnementer og ikke fra annoncørerne.

Han har ligeledes lanceret det nye Twitter Blue-abonnement, hvor man for otte dollar om måneden får et blåt flueben på ens profil og samtidig opnår en række fordele på platformen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS