Elon Musk kan ikke udelukke mulig Twitter-konkurs

Twitter går en hård økonomisk tid i møde, forklarer Elon Musk, der ikke kan udelukke muligheden for konkurs.

Artikel top billede

Twitters nye ejer, Elon Musk, har nævnt overfor medarbejderne, at der er en chance for, at det sociale medie går konkurs.

Det skriver Reuters.

Informationen med den mulige konkurs overbragte Elon Musk til medarbejderne torsdag, hvor han afholdte sit første store konferencekald med de ansatte.

Det er to uger siden, at Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar. Det var en handel, hvor flere eksperter efterfølgende har påpeget, at Twitters økonomi står på et usikkert grundlag.

Tidligere på ugen sendte den nye direktør sin første mail til alle de ansatte. Her lød det, at selskabet går hårde tider imøde.

"Uden tilstrækkelige abonnementsindtægter er der stor sandsynlighed for, at Twitter ikke vil overleve den kommende økonomiske nedtur," lød det blandt andet fra direktøren.

Elon Musk har understreget, at Twitter skal bevæge sig over til en model, hvor store dele af indtægterne kommer fra abonnementer og ikke fra annoncørerne.

Han har ligeledes lanceret det nye Twitter Blue-abonnement, hvor man for otte dollar om måneden får et blåt flueben på ens profil og samtidig opnår en række fordele på platformen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,