Elon Musk kan ikke udelukke mulig Twitter-konkurs

Twitter går en hård økonomisk tid i møde, forklarer Elon Musk, der ikke kan udelukke muligheden for konkurs.

Artikel top billede

Twitters nye ejer, Elon Musk, har nævnt overfor medarbejderne, at der er en chance for, at det sociale medie går konkurs.

Det skriver Reuters.

Informationen med den mulige konkurs overbragte Elon Musk til medarbejderne torsdag, hvor han afholdte sit første store konferencekald med de ansatte.

Det er to uger siden, at Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar. Det var en handel, hvor flere eksperter efterfølgende har påpeget, at Twitters økonomi står på et usikkert grundlag.

Tidligere på ugen sendte den nye direktør sin første mail til alle de ansatte. Her lød det, at selskabet går hårde tider imøde.

"Uden tilstrækkelige abonnementsindtægter er der stor sandsynlighed for, at Twitter ikke vil overleve den kommende økonomiske nedtur," lød det blandt andet fra direktøren.

Elon Musk har understreget, at Twitter skal bevæge sig over til en model, hvor store dele af indtægterne kommer fra abonnementer og ikke fra annoncørerne.

Han har ligeledes lanceret det nye Twitter Blue-abonnement, hvor man for otte dollar om måneden får et blåt flueben på ens profil og samtidig opnår en række fordele på platformen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S