DI: Her er Amazons planer for dansk ekspansion

Der kommer ikke nogen dedikeret dansk version af Amazon til Danmark. For Amazon har andre planer med det danske marked - blandt andet rekruttering af et dedikeret dansk team.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Der kommer ikke nogen dedikeret dansk version af Amazon til Danmark i form af et Amazon.dk.

Sådan lyder det fra Amazons europæiske direktør, Nadim Bousamra, til Dansk Industri, som har mødt direktøren i München.

Ifølge ham vil det danske marked istedet blive betjent via Amazons tyske platform på Amazon.de - og det kommer til at foregå på eksempelvis engelsk eller tysk.

Ifølge Dansk Industri har Amazon nemlig konkluderet, at danskerne ikke har nogen problemer med at blive betjent på engelsk.

Nadim Bousamra fortæller til erhvervs-organisationen, at Amazon sigter efter for alvor at rulle ud på det danske marked efter den samme model, som selskabet anvender i Østrig.

Skal være på vagt

Og det betyder, at danske virksomheder skal være på vagt på den lange bane, lyder det fra DI.

Amazon vil nemlig åbne for tusindvis af sælgere fra hele verden, som ikke hidtil har haft adgang til det danske marked.

Det store vendepunkt vil komme, når Amazon for alvor ruller sit Prime-medlemskab ud til de danske kunder. Med det vil følge en række indbyggede fordele i forhold til levering og rabatter.

I dag indeholder Prime i Danmark alene streaming-tjeneste.

“Danskerne får altså med andre ord adgang til et helt andet udvalg af produkter, der alt andet lige vil presse priserne og konkurrencen på det danske marked,” lyder det fra DI.

Nadim Bousamra fortæller ifølge DI, at Amazon i løbet af 2023 vil ansætte en række medarbejdere med særligt fokus på det danske marked.

Der bliver tale om sælgere og projektmedarbejdere, som ifølge DI vil få fokus på at “løfte kunde- og sælgeroplevelsen hos Amazon for det danske marked.’

Amazon åbnede i 2020 en dedikeret svensk platform, som dog endnu ikke har haft noget særligt gennembrud i stil med den tyske platform, som i dag er dominerende i Tyskland.

Amazon har i dag otte dedikerede markedspladser i Europa, nemlig i Tyskland, Frankrig, Storbritannien, Italien, Spanien, Holland, Sverige og Polen.

Ifølge Nadim Bousamra blev der solgt godt 1,8 milliarder produkter for mere end 12.5 milliarder euro på de europæiske platforme i 2020.

Du kan læse hele referatet fra Dansk Industris møde med Nadim Bousamra hos Dansk Industri her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job