DI: Her er Amazons planer for dansk ekspansion

Der kommer ikke nogen dedikeret dansk version af Amazon til Danmark. For Amazon har andre planer med det danske marked - blandt andet rekruttering af et dedikeret dansk team.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Der kommer ikke nogen dedikeret dansk version af Amazon til Danmark i form af et Amazon.dk.

Sådan lyder det fra Amazons europæiske direktør, Nadim Bousamra, til Dansk Industri, som har mødt direktøren i München.

Ifølge ham vil det danske marked istedet blive betjent via Amazons tyske platform på Amazon.de - og det kommer til at foregå på eksempelvis engelsk eller tysk.

Ifølge Dansk Industri har Amazon nemlig konkluderet, at danskerne ikke har nogen problemer med at blive betjent på engelsk.

Nadim Bousamra fortæller til erhvervs-organisationen, at Amazon sigter efter for alvor at rulle ud på det danske marked efter den samme model, som selskabet anvender i Østrig.

Skal være på vagt

Og det betyder, at danske virksomheder skal være på vagt på den lange bane, lyder det fra DI.

Amazon vil nemlig åbne for tusindvis af sælgere fra hele verden, som ikke hidtil har haft adgang til det danske marked.

Det store vendepunkt vil komme, når Amazon for alvor ruller sit Prime-medlemskab ud til de danske kunder. Med det vil følge en række indbyggede fordele i forhold til levering og rabatter.

I dag indeholder Prime i Danmark alene streaming-tjeneste.

“Danskerne får altså med andre ord adgang til et helt andet udvalg af produkter, der alt andet lige vil presse priserne og konkurrencen på det danske marked,” lyder det fra DI.

Nadim Bousamra fortæller ifølge DI, at Amazon i løbet af 2023 vil ansætte en række medarbejdere med særligt fokus på det danske marked.

Der bliver tale om sælgere og projektmedarbejdere, som ifølge DI vil få fokus på at “løfte kunde- og sælgeroplevelsen hos Amazon for det danske marked.’

Amazon åbnede i 2020 en dedikeret svensk platform, som dog endnu ikke har haft noget særligt gennembrud i stil med den tyske platform, som i dag er dominerende i Tyskland.

Amazon har i dag otte dedikerede markedspladser i Europa, nemlig i Tyskland, Frankrig, Storbritannien, Italien, Spanien, Holland, Sverige og Polen.

Ifølge Nadim Bousamra blev der solgt godt 1,8 milliarder produkter for mere end 12.5 milliarder euro på de europæiske platforme i 2020.

Du kan læse hele referatet fra Dansk Industris møde med Nadim Bousamra hos Dansk Industri her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S