It-profilen Morten Klank lander ny topstilling: Bliver CEO for softwarehus med 75 ansatte

Softwarehuset Bizbrains fra Høje Taastrup har landet en ny topchef i form af den rutinerede Morten Klank, der har CEO-erfaring fra en række danske it-selskaber.

Artikel top billede

Morten Klank (tv), ny administrerende direktør for Bizbrains, og Nicolai Krog, afgående CEO og medstifter af Bizbrains. (Foto: Bizbrains)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Morten Klanks nye job.
386
2 min
Morten Klank lander endnu en topstilling i den danske it-branche.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S